- Spółka Restrukturyzacji Kopalń postuluje w nowelizacji ustawy górniczej umożliwienie przekazywania gruntów pokopalnianych wszystkim samorządom, a nie tylko, jak dotąd gminom górniczym, a także m.in. strefom ekonomicznym - powiedział w czwartek prezes SRK Jarosław Wieszołek.
Prezes Wieszołek wziął w udział w jednej z dyskusji pierwszego Śląskiego Forum Sprawiedliwej Transformacji w Katowicach. Odniósł się tam do głosów m.in. samorządowców o ogromnych trudnościach w przekazywaniu im terenów pogórniczych w poprzednich latach kwitując, że to “sytuacja historyczna“.
Nawiązując do projektowanych przez Ministerstwo Przemysłu zmian w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego Wieszołek przypomniał, że jej art. 23. umożliwia SRK przekazywanie nieruchomości gminom górniczym w drodze darowizny - na realizację celów publicznych i pobudzenie aktywności gospodarczej.
- Kończymy ten rok 50 hektarami, które przekazujemy gminom górniczym. Przyszły rok to będzie 150 hektarów. Natomiast dostrzegamy tutaj potrzebę nowelizacji ustawy - zastrzegł prezes, dziękując resortowi przemysłu za umożliwienie zgłoszenia propozycji SRK w tym zakresie.
Proponowane przez spółkę zmiany w ustawie to m.in. rozszerzenie katalogu jednostek samorządu, które mogą otrzymać nieruchomości SRK poza gminy górnicze - o wszystkie gminy, powiaty, województwa. SRK chce także możliwości przenoszenia aktywów do podmiotów działających na podstawie ustawy o strefach ekonomicznych oraz przekazywania ich instytucjom kultury na rzecz tworzonych muzeów.
Wieszołek przypomniał, że w dotychczasowych porozumieniach z gminami górniczymi SRK starała się uzgadniać okres 10 lat, w którym dane nieruchomości nie będą przedmiotem obrotu - aby te aktywa były przeznaczane na cel publiczny wynikający z ustawy o samorządzie gminnym.
- Często posługujemy się również ustawą o gospodarce nieruchomościami, żeby przybliżyć gminom możliwość bycia beneficjentem tych terenów, aby te aktywa stawały się dźwignią rozwoju w regionie. Nasza koncepcja polega na tym, żeby ten mechanizm podnieść do rangi ustawy - żeby zabezpieczyć interes publiczny w sytuacji, gdyby doszłoby do sprzedaży tych nieruchomości, aby pieniądze trafiły z powrotem do budżetu miasta - zasygnalizował.
W rozmowie z dziennikarzami Wieszołek przypomniał, że propozycja zmian w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa - zakładająca wyłączenie z procesu likwidacji zakładów górniczych SRK - konsumuje zapisy umowy społecznej dla tej branży z 2021 r.
Przed SRK pozostaną wówczas działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa publicznego - w jej strukturach pozostaje Centralny Zakład Odwadniania Kopalń, który - jak to określił Wieszołek - ma sytuację dużo mocniejszą niż górnictwo i wydobycie. Te, zgodnie z umową społeczną, mają perspektywę działania do 2049 r.
- Dostępne ekspertyzy mówią, że będziemy pompować wodę dużo, dużo dłużej. To powoduje, że na bazie Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń, będziemy budowali strategię podmiotu po to, żeby móc te zadania związane z bezpieczeństwem publicznym kontynuować - wyjaśnił Wieszołek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.