Uroczysta akademia barbórkowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej odbyła się 4 grudnia w hali zbornej kopalni Pniówek, która obchodzi w grudniu 2024 r. 50-lecie założenia. Oprócz wręczenia honorowych szpad górniczych oraz odznaczeń państwowych i resortowych, wszyscy goście mogli obejrzeć wzruszający film o historii kopalni.
Przed akademią odbyło się złożenie kwiatów przy pomniku św. Barbary na placu kopalni oraz msza św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Pawłowicach. Już w hali zbornej minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich górników, którzy odeszli na Wieczną Szychtę.
W tegorocznej Barbórce JSW wzięli udział m.in.: minister przemysłu Marzena Czarnecka, wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego Aleksander Chowaniec oraz Jerzy Krótki, wiceprezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, Jacek Walaszczyk, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku, przedstawiciele zarządu oraz rady nadzorczej JSW, samorządowcy, ks. prałat Bernard Czernecki, kapelan górniczej „Solidarności”, byli obecni dyrektorzy kopalń, przedstawiciele służb mundurowych, związkowcy oraz pracownicy kopalni.
- To ogromny zaszczyt powitać tak znamienitych gości, ale raz jeszcze chciałbym powitać wszystkich górników, bo to święto całej górniczej braci - rozpoczął przemówienie Ryszard Janta, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej. - Chcę każdemu z was powiedzieć - dziękuję1 za waszą pracę, odwagę, poświęcenie. To dzięki wam nasze kopalnie produkują węgiel koksowy, wspierając tym samym polską i europejską gospodarkę. W dzień świętej Barbary wspominamy także tych, którzy zostali nam zabrani w wypadkach, katastrofach. Ich ofiara przypomina, jak niebezpieczny jest to zawód, jak istotne jest dbanie o bezpieczeństwo. Inwestujemy w bezpieczeństwo w naszych kopalniach i w innych obszarach. Głębimy szyby, planujemy budowę nowych poziomów eksploatacyjnych, w tym roku wydrążyliśmy ponad 75 kilometrów wyrobisk, modernizujemy Zakłady Przeróbki Mechanicznej Węgla po to, by zapewnić stabilne i bezpieczne wydobycie. W ubiegłym tygodniu rozpoczęliśmy wdrożenie Planu Strategicznej Transformacji. Działania objęte planem przyniosą 8,5 mld zł efektów finansowych. Dlatego mocno wierzę w to, że wspólnie wybudujemy przyszłość, w której górnicze tradycje będą kontynuowane w bezpiecznych i dobrze zarządzanych kopalniach - podkreślał.
Podczas akademii barbórkowej głos zabrał także dyrektor kopalni Pniówek Zbigniew Czarnecki.
- Ten rok jest dla nas szczególny, nasza kopalnia rozpoczęła działalność pół wieku temu, jest nie tylko miejscem pracy, ale i przestrzenią współtworzenia historii polskiego górnictwa. Przyszłość niesie przed nami nowe wyzwania. Polskie górnictwo, a z nim nasza kopalnia funkcjonuje w nowych warunkach, które wymagają od nas elastyczności, odwagi i umiejętności dostosowania się do zmian. Jestem głęboko przekonany, że dzięki waszemu zaangażowaniu, profesjonalizmowi będziemy umacniać pozycję Pniówka na mapie polskiego górnictwa - mówił dyrektor Czarnecki. - To, co wyróżnia naszą kopalnię - to wy, ludzie, którzy każdego dnia udowodniają, że wspólnym wysiłkiem, doświadczeniem i zaangażowaniem można osiągnąć rzeczy wyjątkowe. Tworzymy jeden zgrany zespół, w którym każdy ma swoje niezastąpione miejsce. Nasza praca, poświęcenie i codzienna praca to fundament, na którym opiera się nasza kopalnia. Każdy z was wnosi coś niepowtarzalnego, dzięki czemu Pniówek nie jest tylko miejscem pracy, ale prawdziwą wspólnotą opartą na wzajemnym szacunku i współpracy - dodał.
Minister przemysłu Marzena Czarnecka, dziękując za zaproszenie, zwróciła uwagę, że Barbórka jest wyjątkowym momentem, gdzie cała Polska powinna z uznaniem popatrzeć na pracę górników i poświęcenie.
- Dzisiaj rano na budynku Ministerstwa Przemysłu pojawił się transparent organizacji Greenpeace z hasłem, że "Węgiel się kończy, nie ściemniajcie". Ja mam taką nadzieję, jako przedstawicielka rządu, że ten węgiel koksowy się nie kończy i że państwo będziecie go fedrować przez jakiś czas, co będzie z pożytkiem dla hutnictwa, bo doskonale rozumiem, że wymagania, które stawia się przed Unią Europejską i przed Polską w zakresie hutnictwa są bardzo wysokie i ta stal będzie potrzebna. A jeśli będzie potrzebna, to państwa praca będzie doceniona, szczególnie ważna dla rozwoju Polski i przedsiębiorstw europejskich - mówiła minister Czarnecka. - Węgiel koksujący to kluczowy surowiec dla przemysłu stalowego i hutniczego. Choć rola tradycyjnych surowców energetycznych się zmienia, to węgiel koksowy pozostaje niezwykle ważnym elementem. My mamy nadzieję wspierać te działania, by były z pożytkiem dla was, osób, które tak ciężko pracują, by go wydobywać. Chcemy, by Śląsk się rozwijał i żeby potencjał nowych technologii, innowacyjnych rozwiązań był z pożytkiem dla wydobycia koksu. Życzę dalszych sukcesów w pracy zawodowej, pomyślności w życiu osobistym, tylu wyjazdów, ilu zjazdów.
Pracownicy JSW zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi i resortowymi, nadano dyrektorskie stopnie górnicze, była też ceremonia wręczenia honorowych szpad górniczych.
Niespodzianką dla uczestników był na pewno 20-minutowy, wzruszający film o tym, jak powstała kopalnia Pniówek. Można było zobaczyć nie tylko ciekawe filmowe materiały sprzed kilkudziesięciu lat, ale i obszerną relację o strajkach w 1980 r., czy wrócić do tragicznych wydarzeń z kwietnia 2022 r., gdy doszło do największej katastrofy w historii kopalni Pniówek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.