W największych ośrodkach narciarskich w Szczyrku trwa już odliczanie do startu sezonu zimowego, który oficjalnie ruszy 14 grudnia - zapowiedzieli w środę ich przedstawiciele. Najważniejsza wiadomość: ceny skipassów nie wzrosły w porównaniu z poprzednim sezonem.
W ośrodkach trwa naśnieżanie tras. W największym z nich - Szczyrk Mountain Resort trasy w górnej części, powyżej 1000 m n.p.m., są gotowe w 70-80 procentach. Poniżej potrzeba jeszcze paru dni.
- Prognozy są całkiem dobre; temperatury mają być ujemne. Zakładam, że 14 grudnia otworzymy w ośrodku trasy powyżej Hali Skrzyczeńskiej. Być może uda się też uruchomić trasy do gondoli i do Soliska - powiedział dyrektor SMR Grzegorz Przybyła.
Naśnieżanie ruszyło też w ośrodku narciarskim na Skrzycznem, który należy do szczyrkowskiego Centralnego Ośrodka Sportu.
- Trasy mamy już częściowo naśnieżone. Potrzebujemy jeszcze trzech, czterech dni, by ruszyć na dobrej jakości pokrywie śnieżnej. Prognozujemy, że otwarcie nastąpi w tym samym dniu, co w SMR - 14 grudnia - powiedział dyrektor COS w Szczyrku Tomasz Laszczak.
Jak podkreślił, COS na Skrzycznem poczynił duże inwestycje. Powstała nowa kolej kanapowa i gastronomia.
- Na nowe kanapy wszyscy czekali. To sześcioosobowy wyciąg z Dolin na Skrzyczne o przepustowości 1,8 tys. osób na godzinę. Położony jest na wysokości między 900 a 1250 m n.p.m. Jesteśmy zatem jedynym ośrodkiem - poza Kasprowym Wierchem - gdzie istnieją dwie nowoczesne kanapy i 8 km tras powyżej 900 m n.p.m. Przy obecnych zimach ma to znaczenie. Koszt budowy wyniósł prawie 50 mln zł. Fundusze wyasygnowało ministerstwo sportu i turystyki - dodał Laszczak.
W Szczyrku nie podrożały skipassy, wspólne dla głównych ośrodków: SMR, COS i Beskid Sport Arena. Grzegorz Przybyła (SMR) powiedział, że najkorzystniejszy jest ich zakup w internecie, gdzie narciarze zapłacą odczuwalnie mniej niż w kasie przy stoku. Warto też kupić je wcześniej.
- System elastycznych cen działa trochę jak przy zakupie biletów lotniczych: im szybciej kupimy, tym cena będzie niższa - dodał.
Do sezonu przygotowani są beskidzcy goprowcy.
- Szkolimy się, dbamy o podnoszenie swoich kwalifikacji i umiejętności, powtarzamy szkolenia medyczne. Jesteśmy w pełni gotowi do rozpoczęcia sezonu i rozpoczęcia szusowania w Beskidach - powiedziała Katarzyna Tyszecka z Grupy Beskidzkiej GOPR.
Podkreśliła, że narciarze, by zminimalizować ryzyko kontuzji, powinni zadbać o siebie. - Trzeba zwrócić uwagę na właściwe przygotowanie kondycyjne. Warto o to dbać cały rok. Przed jazdą należy rozgrzać miejsca kontuzjogenne, choćby stawy rąk i nóg. Zróbmy to nie tylko na dole, pod stokiem, ale i na górze, po wyjeździe kolejką. Wystarczy do 5 minut. Należy też zadbać o sprzęt. Jeśli nie potrafimy tego zrobić sami, to najlepiej przekazać go do serwisu - powiedziała.
Burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy powiedział, że w sezonie po kurorcie będzie się można poruszać bezpłatną komunikacją.
- Parkingów w mieście nie brakuje, wbrew temu, co można usłyszeć. Może za mało jest tylko miejsc darmowych, tych wzdłuż głównej ulicy, których wszyscy szukają - powiedział.
Samorządowiec zaproponował narciarzom, by przyjeżdżali nieco wcześniej, by nie utknąć w korku, który występuje zwykle około godziny 8:30-9.
- Wielu wytrawnych narciarzy jest na stoku już o godzinie 8., czyli przed korkiem, i wyjeżdża około 12-13, gdy na drodze jest jeszcze spokojnie - dodał.
Sandra Kulka ze szczyrkowskiej informacji turystycznej powiedziała, że w kurorcie brakuje już tylko śniegu, ale prognozy są optymistyczne.
- Szykujemy atrakcje dla gości. W okresie Bożego Narodzenia będzie wiele wydarzeń związanych z tradycją, w tym pasterki w oprawie góralskiej i muzyką zespołów Klimczok oraz Ondraszek. Sylwestra na stoku organizuje SMR. Nowy rok powitamy również w amfiteatrze Skalite. Zwieńczeniem całego sezonu - 7 i 8 marca - będzie festiwal sportu i muzyki Snowfest. A oprócz tego w Szczyrku będzie cała masa różnych wydarzeń - zapowiedziała.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.