W cechowni kopalni Janina w Libiążu odbyła się we wtorek, 3 grudnia, Akademia Barbórkowa Południowego Koncernu Węglowego. Wzięli w niej udział liczni zaproszeni goście, wręczono honorowe szpady górnicze oraz odznaczenia państwowe i resortowe. Barbórkę świętowali pracownicy Grupy Kapitałowej – Południowego Koncernu Węglowego oraz Spółki Usług Górniczych.
W Akademii Barbórkowej Południowego Koncernu Węglowego wzięli udział członkowie Rady Nadzorczej PKW SA oraz Rady Nadzorczej Spółki Usług Górniczych, urzędów nadzoru górniczego, przedstawiciele samorządu województwa małopolskiego oraz śląskiego, szkół wyższych, służb mundurowych, a także radni miejscy i powiatowi, zarząd PKW i Spółki Usług Górniczych, dyrektorzy zakładów górniczych, związkowcy.
Wśród gości byli m.in. Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego, Robert Pasternak, zastępca dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach, Zbigniew Kubica, dyrektor Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Jaworznie, Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, Marta Jarno, dyrektor Departamentu Górnictwa i Hutnictwa w Ministerstwie Przemysłu, Arkadiusz Jówko, dyrektor Departamentu Nadzoru I w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Podczas uroczystości minutą ciszy uczczono pamięć górników, którzy w tym roku odeszli na wieczną szychtę.
- To wyjątkowy dzień, w którym oddajemy hołd naszej patronce, świętej Barbarze, oraz wszystkim górnikom, którzy swoją ciężką pracą przyczyniają się do rozwoju naszej spółki i całego regionu - mówił Łukasz Deja, prezes zarządu Południowego Koncernu Węglowego SA. - Barbórka to czas refleksji nad naszą codzienną pracą, która wymaga nie tylko ogromnej wiedzy i umiejętności, ale także odwagi i determinacji. To dzięki zaangażowaniu i poświęceniu całej Braci Górniczej możemy cieszyć się tym, co osiągamy jako grupa kapitałowa - dodał.
Prezes PKW w swoim wystąpieniu podsumował mijający rok.
- To był rok szczególny dla nas. Od stycznia zaczęliśmy działać pod marką Południowy Koncern Węglowy SA. To symboliczny powrót do nazwy, z którą wiele osób wiąże nadal żywy sentyment - zwrócił uwagę prezes Łukasz Deja. - Kolejny rok stanowiliśmy strategiczne zaplecze surowcowe dla elektrowni i elektrociepłowni węglowych zapewniając im oraz klientom indywidualnym bezpieczeństwo paliwowe. Cały czas doskonalimy nasze produkty, aby były jak najmniej uciążliwe dla środowiska. Czynimy starania, aby nasze zakłady górnicze w jak największym stopniu były kopalniami bezodpadowymi i pracującymi w obiegu zamkniętym. Chcemy stać się symbolem postępu górniczego w Polsce oraz liderem techniczno- technologicznym wprowadzanych zmian.
Prezes górniczej spółki przypomniał, jakie inwestycje są prowadzone w poszczególnych zakładach. W Zakładzie Górniczym Sobieski realizowany jest projekt odtwarzający zdolności produkcyjne, czyli budowa szybu Grzegorz. W Zakładzie Górniczym Janina podpisano umowę na dostarczenie nowoczesnego kompleksu ścianowego ze sterowaniem elektrohydraulicznym. Finalizowane jest też wprowadzenie nowoczesnego transportu dołowego samochodami spalinowymi. W Zakładzie Górniczym Brzeszcze prowadzi się odmetanowanie pokładów węgla.
- Dzięki modernizacjom, nasza Grupa Kapitałowa staje się najnowocześniejszą w kraju. Przed branżą górniczą wciąż stoją trudne wyzwania związane z dekarbonizacją Europy, wyrażam jednak głęboką nadzieję, że dzięki naszej determinacji i wspólnemu wysiłkowi, pokonamy wszelkie przeszkody. W naszej firmie wszyscy tworzymy jedną, zgraną drużynę. Wszystkim pracownikom, którzy każdego dnia z oddaniem wykonują swoje obowiązki, składam szczególne wyrazy uznania. Wasza ciężka praca, poświęcenie i profesjonalizm są sercem naszego koncernu. Bez waszego wkładu nie bylibyśmy w miejscu, w którym jesteśmy dzisiaj - zakończył prezes.
O swoich wspomnieniach związanych z kopalnią Janina mówił z kolei Stanisław Tokarski, przewodniczący Rady Nadzorczej PKW.
- 20 lat temu byłem tutaj na pierwszej Barbórce w Janinie, to był wówczas inny świat. Dzisiaj mamy Janinę dumną - zwrócił uwagę Stanisław Tokarski. - Polityka klimatyczna pokazuje, że my też musimy się zmienić, musimy dostosować się do nowych wymogów. Zmieniała się będzie także energetyka, ale trzeba pamiętać, że w niektórych dniach w listopadzie aż 90 proc. energii pochodziło z węgla. Życzę byśmy byli zwinni, byśmy w ciągu 20 lat potrafili dostarczać węgiel z dobrej kopalni Janina.
Marta Jarno, dyrektor Departamentu Górnictwa i Hutnictwa w Ministerstwie Przemysłu odczytała list od minister przemysłu Marzeny Czarneckiej skierowany do pracowników Południowego Koncernu Węglowego.
- Dziękuję za każdą szychtę i każdą tonę węgla, która buduje nasze bezpieczeństwo energetyczne. PKW odgrywa znaczną rolę w polskim przemyśle górniczym, spółka stanowi wzór zaangażowania w górnictwie, a dzięki pracownikom udaje się utrzymać wysokie standardy wydobycia. Niech Barbórka będzie czasem dumy i inspiracją do dalszej pracy - napisała pani minister życząc górnikom zdrowia i dalszej opieki św. Barbary.
W liście skierowanym do pracowników PKW przez wojewodę małopolskiego Krzysztofa Klęczara padły z kolei słowa o Barbórce jako święcie pielęgnowanym od wieków, symbolu patriotyzmu i dziedzictwa narodowego.
Natomiast Rafał Kosowski, dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego przeczytał list od marszałka województwa małopolskiego Łukasza Smółki.
- Górniczy etos jest ważnym elementem naszej tradycji. Niech każda zmiana kończy się szczęśliwie - napisał marszałek wyrażając słowa wielkiego szacunku za pracę górników.
Podczas akademii tradycyjnie już pracownicy PKW zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi i resortowymi. Wręczono medale - złote, srebrne i brązowe za długoletnią służbę, odznaki honorowe - Zasłużony dla Górnictwa RP oraz nadano dyrektorskie stopnie górnicze.
Nie zabrakło również ceremonii wręczenia honorowych szpad górniczych, podczas której Lis Major wprowadził młode lisy do pasowania. O doniosłości tego wydarzenia mówił Wojciech Kamiński, wiceprezes ds. technicznych Południowego Koncernu Węglowego.
- Uhonorowani zostają najlepsi spośród nas, to zaszczyt nosić szpadę. A górnicy zawsze byli tam, gdzie decydowały się losy kraju, już Królewski Korpus Górniczy nosił szpady i brał udział w Powstaniu Listopadowym - przypomniał wiceprezes Wojciech Kamiński.
4 grudnia, w Jaworznie, Libiążu i Brzeszczach, czyli tam, gdzie znajdują się kopalnie należące do PKW, odbędą się msze św. w intencji górników.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Szpady dla ludzi siedzących w biurach zjadą może parę razy na dół przez rok. Ja pracuję już 15 lat na wydobywczym (po 5 /6 świąt w miesiącu bez wypadku) nawet z papieru nie dostałem medalu
Szkoda tylko, że koncern nadal przynosi straty
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Oglądałem relacje. Atmosfera jak na stypie.