Dzień Górnika, czyli Barbórka to najważniejsze święto w branży górniczej. Z tej okazji spółki wydobywcze oraz instytucje związane z górnictwem organizują uroczyste akademie oraz wyróżniają najbardziej zasłużonych pracowników. Jak w tym roku będą wyglądały uroczystości?
W największej spółce węglowej, czyli Polskiej Grupie Górniczej centralna Akademia Barbórkowa odbędzie się w środę, 4 grudnia, tradycyjnie już w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Oprócz tego uroczystości barbórkowe będą odbywały w poszczególnych kopalniach PGG – np. kopalnia ROW będzie świętowała już 29 listopada, kopalnia Piast-Ziemowit 30 listopada, kopalnia Ruda 3 grudnia, kopalnie Mysłowice-Wesoła i Sośnica 4 grudnia, a kopalnia Staszic-Wujek 7 grudnia.
Podobnie będzie w Jastrzębskiej Spółce Węglowej – tutaj oprócz uroczystości w poszczególnych kopalniach, centralne obchody zaplanowano na 4 grudnia w kopalni Pniówek, która w tym roku obchodzi również 50-lecie istnienia.
W Południowym Koncernie Węglowym Akademia Barbórkowa odbędzie się 3 grudnia w cechowni kopalni Janina w Libiążu, natomiast dzień później, 4 grudnia, w Jaworznie, Libiążu i Brzeszczach, czyli tam, gdzie znajdują się kopalnie należące do spółki, odbędą się msze św. w intencji górników.
W Węglokoksie Kraj (do spółki należy kopalnia Bobrek w Bytomiu) uroczysta Akademia Barbórkowa odbędzie się 4 grudnia. Elementem uroczystości będzie m.in. przemarsz z kopalni Bobrek do kościoła św. Rodziny w Bytomiu-Bobrku. Od uroczystego przemarszu orkiestry górniczej ulicami Łęcznej rozpoczną się również 4 grudnia uroczystości barbórkowe w Lubelskim Węglu Bogdanka. Akademia Barbórkowa w lubelskiej kopalni odbędzie się w cechowni w Bogdance.
Tradycyjnie już hucznie obchodzona będzie Barbórka w Zagłębiu Miedziowym. W piątek, 29 listopada w Lubinie odbędzie się Akademia Barbórkowa KGHM wraz z ceremonią wręczenia odznaczeń państwowych, wyróżnień jubileuszowych i szpad. Następnie odbędzie się Pochód Lisa Majora i ceremonia skoku przez skórę. 4 grudnia obchody górniczego święta w Lubinie, Polkowicach, Głogowie zaczną się od pobudki górniczej. Następnie w Sanktuarium Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie odbędzie się uroczysta msza św. w intencji górników oraz ich rodzin, a później rozpoczną się uroczystości przy pomniku Jana Wyżykowskiego w Lubinie.
Dzień Górnika świętować będzie także Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Obchody barbórkowe w SRK odbędą się we wtorek 3 grudnia. Najpierw zarząd, pracownicy i poczty sztandarowe, w towarzystwie górniczej orkiestry dętej, wyruszą w przemarszu do pobliskiego kościoła pw. św. Józefa Robotnika w Bytomiu, gdzie zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji wszystkich pracowników spółki. Po mszy odbędzie się akademia, podczas której wręczone zostaną odznaczenia i stopnie górnicze, a zwieńczeniem obchodów barbórkowych będzie wspólna biesiada.
Obchody barbórkowe w Wyższym Urzędzie Górniczym odbędą się 3 grudnia – zaczną się od mszy w intencji pracowników nadzoru górniczego w katowickim kościele pw. św. św. Piotra i Pawła, a następnie odbędzie się uroczysta akademia w sali audytoryjnej Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Barbórka to również powód to świętowania dla uczelni związanych z branżą górniczą. Na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach obchody odbędą się 6 grudnia. Zaplanowano mszę, przemarsz pod pomnik św. Barbary na dziedzińcu Wydziału oraz uroczystą Akademię Barbórkową. Po jej zakończeniu orszak uczestników przemaszeruje do Areny Gliwice, gdzie odbędzie się spotkanie biesiadne w ramach Ogólnopolskiego Barbórkowego Spotkania Gwarków 2024.
Tradycyjny „Pochód Lisów” 4 grudnia przejdzie ulicami Krakowa. To część barbórkowych uroczystości zorganizowanych przez Akademię Górniczo-Hutniczą. Zwieńczeniem uroczystości będzie zaplanowane na 13 grudnia uroczyste posiedzenie Senatu AGH, wtedy też odbędzie się tradycyjny „Skok przez skórę”, a uroczystości zakończy biesiada, która odbędzie się w Kopalni Soli w Wieliczce.
Jeśli chodzi o instytuty naukowe związane z górnictwem, to w Głównym Instytucie Górnictwa – Państwowym Instytucie Badawczym uroczysta Akademia Barbórkowa połączona z promocją doktorską i habilitacyjną odbędzie się 2 grudnia w siedzibie instytutu. Natomiast w IT KOMAG uroczyste spotkanie z okazji Dnia Górnika odbędzie się 5 grudnia.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.