Senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności pozytywnie zaopiniowała ustawę o likwidacji Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. Jaka poinformował wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko, jej zadania i pracowników przejmie PARP.
W czwartek senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności rozpatrzyła i pozytywnie zaopiniowała ustawę o likwidacji Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości.
Podczas posiedzenia komisji wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko przypomniał, że Platforma Przemysł Przyszłości została powołana w 2019 r. do zrzeszenia polskich innowacyjnych firm i ułatwiania współpracy z KE i innymi podobnymi instytucjami w Europie. Według ministerstwa fundacja przestała jednak pełnić rolę, do jakiej została powołana, mimo wsparcia udzielanego przez ministerstwo kwotą ok. 15 mln zł rocznie.
- Fundacja w naszej ocenie nie osiągnęła zamierzonych celów i jej działalność odbiegała od działalności statutowej - stwierdził Szyszko. Zaznaczył, że w 7 kategoriach funkcjonowania fundacji wykryto nieprawidłowości. Wskazał, że z przekazanych ponad 16,2 mln zł dotacji podmiotowej prawie 57,5 proc. przeznaczono na wynagrodzenia.
- Wypłacano nieregulaminowe odprawy, nagrody i premie powyżej limitów określonych w regulaminie fundacji - dodał Szyszko. Przekazał, że Prokuratora Regionalna w Radomiu prowadzi też postępowanie w sprawie finansowania kampanii politycznych za środków fundacji.
Wątpliwości ministerstwa wzbudziły też koszt wynajmu samochodów, powierzchni biurowych oraz wyjazdów służbowych pracowników fundacji. Szyszko zwrócił też uwagę, że Platforma Przemysłu Przyszłości w okresie 5 lat działalności wsparła 83 przedsiębiorstwa.
- Zadania fundacji chcemy przekazać Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) - poinformował wiceminister. Dodał, że do PARP trafią też środki z budżetu fundacji oraz jej 39 pracowników.
- Na pewno w PARP będziemy musieli powołać ciało doradcze złożone z ludzi, którzy - jeśli zabraknie jakichś kompetencji w PARP - będą w stanie je uzupełnić z zewnątrz - stwierdził wiceminister. Jego zdaniem powinien mieć miejsce dialog z przemysłem, by wypracować skuteczną formułę współpracy przy zaangażowaniu w ten proces izb i stowarzyszeń, klastrów oraz specjalnych stref ekonomicznych i organizacji pozarządowych.
- Razem z Ministerstwem Rozwoju i Technologii będziemy chcieli wdrażać taki projekt, który nazywa się wsparciem MRiT w obszarze koordynacji europejskich sieci hubów innowacji cyfrowych. Liczymy, że w ramach PARP to wsparcie będzie wymierne - powiedział podczas obrad komisji Szyszko.
- Cel jaki stawiała sobie fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości jest niezwykle istotny dla rozwoju przemysłów inteligentnych. PARP ma ogromne zasługi i doświadczenie, ale czy dokładanie jej nowych pozwoli, że będzie działała skuteczniej w tym obszarze - wyraził wątpliwość senator PiS Jarosław Rusiecki.
Jego zdaniem lepiej coś uzdrawiać niż likwidować. Zapowiedział, że PiS będzie głosować przeciwko likwidacji fundacji, ale jego wniosek o odrzucenie ustawy nie zyskał poparcia komisji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.