Z inicjatywy Południowego Koncernu Węglowego otwarto nowe Punkty Informacji Górniczej. Celem tego projektu jest bezpośrednie przybliżenie mieszkańcom zjawiska powstawania i oddziaływania wstrząsów pochodzących od eksploatacji, jak również wsparcie mieszkańców w kwestiach związanych z odpowiedzialnością za szkody górnicze – poinformowali przedstawiciele PKW.
Jak wskazali, pierwszy punkt został uruchomiony w Zagórzu 13 listopada 2024 r., a kolejne dyżury odbędą się w Babicach i Chrzanowie.
„Od godziny 9:00 do 14:00 zainteresowani mieszkańcy mogli uzyskać kompleksową informację dotyczącą generowanych wstrząsów oraz trybu zgłaszania szkód oraz procedur związanych z ich naprawą. Pracownicy kopalni, pełniący dyżury w punkcie, udzielali niezbędnych informacji, pomagając również w wypełnianiu wniosków oraz doradzając w kwestiach formalnych. Podczas środowego dyżuru z pomocy skorzystało 25 mieszkańców Zagórza i okolic” – czytamy w komunikacie PKW.
Jak argumentują przedstawiciele górniczej spółki, Punkty Informacji Górniczej zostały zlokalizowane w różnych częściach regionu, aby zapewnić łatwy dostęp dla wszystkich mieszkańców. Aktualnie, w celu zapewnienia regularnego wsparcia zainteresowanym osobom, spółka zaplanowała trzy dyżury w miesiącu (po jednym w każdej z trzech wytypowanych lokalizacji).
Najbliższe dyżury będą miały miejsce 20 listopada w Urzędzie Miejskim w Chrzanowie oraz 26 listopada w Urzędzie Gminy w Babicach.
PKW (dawniej Tauron Wydobycie) do końca 2022 r. był częścią Grupy Tauron. Natomiast 1 stycznia 2023 r. spółka stała się jednoosobową spółką Skarbu Państwa i od tego momentu funkcjonuje poza strukturami kapitałowymi Grupy Tauron.
Do PKW należą trzy zakłady górnicze: Sobieski w Jaworznie, Janina w Libiążu i Brzeszcze w Brzeszczach. Na koniec minionego roku zakłady PKW zatrudniały 6300 osób. W 2023 r. kopalnie spółki wyprodukowały 4,5 mln t węgla, podczas gdy rok wcześniej produkcja wyniosła trochę ponad 5 mln t.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
@Realny Mirek. Bo ci panowie siedzą w fotelach z Tesli. Wcześniej się spaliły w imię klimatu.
No w takich fotelach jak na zdjęciu wstrząsy nam nie straszne
Ależ naprawdę mieszkańców nie interesuje mechanizm powstawania wstrząsów, ale aby ich nie było! Nie żyjemy przecież w Umbrii!