Zarząd Grupy Azoty zdecydował o podpisaniu umowy ws. integracji spółek grupy kapitałowej - poinformowała w środę spółka. Rozpoczyna to etap podpisywania dokumentu pomiędzy Grupą Azoty a poszczególnymi jej spółkami, co oznacza intensyfikację konsolidacji i struktury własnościowej - dodano.
Jak poinformowała spółka, zarząd Grupy Azoty podjął uchwałę o wyrażeniu zgody na zawarcie umowy integracyjnej pomiędzy spółkami grupy kapitałowej, która ma wzmacniać i ujednolicić zasady współpracy dotyczące m.in. prowadzenia procesów integracyjnych, zarządzania wspólnymi projektami, restrukturyzacji i optymalizacji kosztów oraz wymiany informacji. Jak dodano, rozpoczyna to etap podpisywania dokumentu pomiędzy Grupą Azoty a poszczególnymi spółkami z grupy.
Spółka przypomniała, że podpisanie umowy jest jednym z elementów realizacji Programu Azoty Business, którego założeniem jest budowa pozycji grupy wokół jej segmentów biznesowych, a nie poszczególnych zakładów do niej należących.
- Działania naprawcze, które realizujemy wymagają od nas przyspieszenia procesu integracji w ramach grupy kapitałowej. Podpisywany dokument to sprawniejszy obieg kluczowych informacji, możliwość większych synergii kosztowych - podkreślił, cytowany w komunikacie, prezes Grupy Azoty Adam Leszkiewicz.
W jego ocenie, umowa otwiera spółce drogę do konsolidacji poszczególnych obszarów, usprawnienia zarządzania wspólnymi projektami, czy też realizacji zamierzeń strategicznych.
- Cel to budowa silnej pozycji Grupy Azoty wokół segmentów biznesowych, a nie tak jak dotychczas - głównie wokół konkretnych zakładów - zaznaczył.
Wśród celów procesu integracji, jakie w umowie wskazała grupa, znajdują się m.in.: wzmocnienie pozycji konkurencyjnej na rynku poprzez zwiększenie ilościowe i jakościowe produktów, usług, kapitału ludzkiego oraz obszaru finansowego, dążenie do uzyskania maksymalnych synergii biznesowych i optymalizacji kosztowych, jednolity sposób działania obszarów wsparcia biznesów, a także osiągnięcie lepszej pozycji negocjacyjnej w relacjach biznesowych, szczególnie z dostawcami i odbiorcami.
W dokumencie wskazano takie obszary jak m.in. realizacja projektów i zamierzeń strategicznych, zarządzanie korporacyjne, przedsięwzięcia rozwojowe i inwestycyjne, koordynacja produkcji oraz prac remontowych i modernizacyjnych, czy zakup surowców.
5 listopada br. Grupa Azoty informowała, że zakończyła pierwszy etap działań naprawczych, który od końca marca do końca października br. w całej grupie kapitałowej przyniósł optymalizacje kosztowe na poziomie ok. 350 mln zł, m.in. w obszarach nadzoru właścicielskiego, struktur organizacyjnych, wynagrodzeń, sponsoringu i PR, kosztów zarządu. Obecnie spółka uruchamia program Azoty Business. Jak zapewniła, równolegle pracuje też nad aktualizacją strategii grupy i nad programem dekarbonizacyjnym.
- To dokumenty, które planujemy wdrożyć do końca I kwartału 2025 r. - mówił wówczas prezes Leszkiewicz.
Grupa Azoty to drugi w UE producent nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Wytwarza również takie produkty jak: poliamid, alkohole ODO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Grupa Azoty to spółka akcyjna, w której Skarb Państwa posiada 33 proc. akcji. W skład Grupy Azoty wchodzą: Azoty Kędzierzyn, Azoty Tarnów, Azoty Puławy, Zakłady Chemiczne Police, Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki “Siarkopol“.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.