Po roku przygotowań w kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach rusza wydobycie ściany 163 na pokładzie 315 ok. 840 metrów pod ziemią. Wydobycie dobowe ma sięgać od 4300 do 5000 t, a wydobywany węgiel ma bardzo dobre parametry jakościowe – poinformowali przedstawiciele PG Silesia.
Kopalnia w Czechowicach-Dziedzicach pracuje w systemie jednościanowym z okresowym przejściem na system dwuścianowy. Uruchomiona pod koniec października ściana o długości do 260 metrów i wysokości pokładu węgla do 3,2 metra ma być eksploatowana, podobnie jak poprzednia, systemem ścianowym z zawałem stropu. Wydobycie odbywa się w rejonie gmin Bestwina i Miedźna.
Wydobywalne zasoby węgla na tej ścianie szacuje się na 861 tys. ton węgla. Eksploatacja ściany 163 planowana jest na okres ok. 9 miesięcy, a wydobycie dobowe ma sięgać od 4300 do 5000 ton na dobę.
Jak wskazują przedstawiciele kopalni, ze względu na parametry techniczne węgla z tego rejonu, w tym niskie zapopielenie, niską zawartość siarki oraz wysoką kaloryczność, jest on opałem zaliczanym do najwyższej klasy produktów na rynku paliw stałych.
– Przejście załóg z poprzedniej ściany na nową musi zostać przeprowadzone płynnie, bez żadnych przestojów. W grę wchodzi bowiem utrzymanie wielkości wydobycia, a także zapewnienie bezpieczeństwa ruchu i pracowników – podkreśla Michał Kończak, wiceprezes zarządu PG Silesia.
Jak przypominają przedstawiciele PG Silesia, w minionych latach została doinwestowana i dziś zalicza się ją do najnowocześniejszych kopalni. „Wszystkie kluczowe elementy kopalnianej infrastruktury zostały wyremontowane, zmodernizowane lub wymienione na nowe. Silesia ma również jedną z najnowocześniejszych w całym polskim górnictwie stację odmetanowania. Kosztowała 8 mln zł. Jest w pełni zautomatyzowana i może pracować samoczynnie dzięki zdalnemu systemowi sterowania parametrami” – wyliczają przedstawiciele kopalni.
Jak dodają, w 2023 r. w kopalni uruchomiono instalację kogeneracyjną zasilaną metanem. Instalacja składa się z dwóch agregatów o mocy elektrycznej ok. 3,5 MW każdy oraz zbliżonej mocy cieplnej. Natomiast przed końcem bieżącego roku ma zostać również uruchomiony trzeci agregat o mocy ok. 2 MW. Instalację zasila gaz pochodzący z odmetanowania kopalni. Wytworzona w ten sposób energia pokrywa sporą część zapotrzebowania kopalni na prąd oraz prawie całe zapotrzebowanie na ciepło.
Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia wykorzystuje ponadto energię z instalacji fotowoltaicznych rozmieszczonych na terenie kopalni oraz dwóch wysp fotowoltaicznych w Goczałkowicach i Kaniowie, które dostarczają energii niezbędnej do funkcjonowania stacji pomp w Goczałkowicach oraz w Kaniowie. Zapewniają one odpowiednio do 90 proc. energii potrzebnej dla pompowni w Goczałkowicach oraz ponad 20 proc. prądu dla instalacji w Kaniowie. Warto również dodać, że zielona energia wytwarzana jest również w instalacjach fotowoltaicznych zlokalizowanych na dachach budynków należących do PG Silesia, o łącznej mocy ok. 0,6 MW.
Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia prowadzi wydobycie węgla kamiennego w kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. PG Silesia jest największą prywatną kopalnią węgla kamiennego w Polsce. Kopalnia produkuje węgiel kamienny przeznaczony głównie dla sektora energetycznego, ale także specyficzne rodzaje węgla kamiennego do sprzedaży detalicznej. Spółka należy do Bumechu, który w 2021 r. nabył ją od czeskiego Energetyczno-Przemysłowego Holdingu (EPH). Bumech to firma górnicza, która zajmuje się m.in. drążeniem wyrobisk podziemnych, serwisem i remontem maszyn oraz produkcją urządzeń i maszyn górniczych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kłamstwo! Najnowocześniejszy sprzęt? Ścianę ledwo dało się zazbroic, wykorzystywany były zużyte elementy które powinny trafić tylko i wyłącznie do remontu.
Śpimy na węglu. Czy branża OZE to słyszy?
@Realny Mirek. Fajnie, że się pytasz czy mamy zbyt na nasz węgiel i tym samym sugerujesz, że nie jesteś Polakiem. Co robi się zrozumiałe. A twój sąsiad to gaz ma od kogo? Od Ciebie ze wschodu?
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
A ja z uporem maniaka pytam: Czy macie zbyt na ten cały wydobyty węgiel? Bo u mnie nawet sąsiad, który zawsze twardo dymił w tym roku przesiadł się na gaz. O wykorzystaniu waszego węgla w elektrowni nie mówię w ogóle wobec informacji z Polskich Sieci Energetycznych o niewielkiej produkcji prądu z węgla kamiennego.