Przyszłoroczne prognozy sugerują odbicie produkcji przemysłowej, według konsensusu prognoz tempo wzrostu produkcji w Polsce będzie wyższe niż w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej - ocenił PIE komentując dane o wskaźniku PMI. Według instytutu, problemem firm są słaby popyt i rosnące koszty.
W poniedziałek S&P Global przekazał, że wskaźnik PMI dla przemysłu w październiku wyniósł 49,2 pkt. wobec 48,6 pkt. we wrześniu.
Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) komentując te dane zauważył, że to najwyższy rezultat od kwietnia 2022 r. “Wynik wpisuje się w trendy z innych krajów UE, gdzie badania koniunktury także sugerują poprawę. Choć poziom nadal plasuje się poniżej granicy 50 punktów, to jednak na początku przyszłego roku powinniśmy obserwować odbicie“ - stwierdził PIE.
Według instytutu, prognozy na przyszły rok sugerują odbicie produkcji przemysłowej, które wspierane będzie przez solidną konsumpcję oraz odbicie inwestycji. “Konsensus prognoz Focus Economics wskazuje, że tempo wzrostu produkcji w Polsce przyśpieszy z 1,7 do 4,9 proc.“ - przekazał PIE. Jak dodał, ma to być wyższy wynik niż w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, gdyż większość państw ma osiągnąć wzrost w granicach 3,5 proc.
Wskazano, że problemem firm jest słaby popyt i rosnące koszty co często stanowi “istotną barierę utrudniającą funkcjonowanie“. Eksperci instytutu powołali się na badanie Głównego Urzędu Statystycznego, w którym większość (78,2 proc.) respondentów wskazywała, że koszty pracy najmocniej wpływały na wynik finansowy firm. “Dalej znalazły się ceny komponentów i usług z odsetkiem odpowiedzi równym 65,9 proc.“ - dodano. Zauważono jednak, że wyniki te w stosunku do 2022 roku maleją, a kolejne miesiące “prawdopodobnie przyniosą wolniejszy wzrost kosztów“.
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.