Zarząd Bumechu poinformował o podjęciu decyzji o rozpoczęciu przygotowań do złożenia wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego w kopalni Silesia. Jak wskazano, to działanie ma na celu ochronę interesów pracowników, dostawców, klientów oraz właścicieli PG Silesia.
Jak wskazali przedstawiciele Bumechu w piątkowym (18 października) raporcie giełdowym, pomimo podejmowania uprzednich działań w przedmiocie restrukturyzacji kosztowej i organizacyjnej, PG Silesia utraciła zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.
„Pogorszenie sytuacji PGS wynika przede wszystkim z następujących okoliczności: destabilizacja na krajowym rynku węgla wywołana przez wybuch wojny na Ukrainie, skutkująca znaczącym wzrostem cen usług, materiałów i towarów od dostawców dla Spółki; ogromna zmienność cen węgla, początkowy kilkumiesięczny wzrost cen nie jest w stanie kompensować dwuletniej erozji cen; przejściowe zmniejszenie wydobycia – we wrześniu 2024 r. zrealizowano 38 proc. planu wydobycia, co wynikało z większej niż zakładano skali trudności geologiczno-górniczych na eksploatowanej ścianie wydobywczej; komplikacje geologiczno-górnicze, w obecnie eksploatowanej ścianie występuje znaczna strefa uskokowa i przejście frontem eksploatowanej ściany przez przedmiotowe zaburzenie, co znacznie obniżyło jakość urobku, zwiększenie zapopielenia, zmniejszenie kaloryczności oraz podwyższenie współczynnika spiekalności powodujące krótkookresową utratę parametrów jakościowych dla klientów, w wyniku czego w okresie 2 miesięcy (wrzesień i październik) nastąpiła konieczność obniżenia cen sprzedaży produktów PG Silesia; całkowite wykluczenie branży węglowej przez banki komercyjne z finansowania obrotowego; finansowany przez państwowe podmioty, niekontrolowany import węgla do Polski w latach 2022-2023, co spowodowało nadmierną podaż na rynku, skutkującą pogłębieniem erozji cen węgla na krajowym rynku” – wskazano w raporcie.
Jak dodali przedstawiciele Bumechu, nie bez znaczenia dla kondycji finansowej PG Silesia jest konieczność konkurowania z kopalniami, które otrzymują dofinansowanie od państwa.
„W ocenie Zarządu PG Silesia, postępowanie restrukturyzacyjne Spółki pozwoli na odbudowanie stabilnej pozycji ekonomiczno-finansowej w perspektywie długoterminowej” – czytamy dalej w raporcie.
Bumech to firma górnicza, która zajmuje się m.in. drążeniem wyrobisk podziemnych, serwisem i remontem maszyn oraz produkcją urządzeń i maszyn górniczych. W styczniu 2021 r. Bumech przejął Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia, które prowadzi wydobycie węgla kamiennego w kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. PG Silesia jest największą prywatną kopalnią węgla kamiennego w Polsce.
Przypomnijmy, że na początku października br. Grupa Kapitałowa Bumech ogłosiła wyniki za pierwsze półrocze 2024 r. W tym okresie Grupa odnotowała stratę netto w wysokości 55,8 mln zł, wobec straty w wysokości 36,9 mln zł w analogicznym okresie minionego roku. Jak wskazali przedstawiciele spółki, na taki wynik finansowy wpływ miały niskie ceny oraz słaby popyt na węgiel.
Jak wskazano w Sprawozdaniu Zarządu z działalności Bumechu, okres sprawozdawczy był trudny dla podmiotów działających na rynku węgla energetycznego, a ustabilizowanie się cen surowca na niskim poziomie przy jednoczesnym zmniejszeniu popytu rynkowego, wysokich kosztach wydobycia i nadmiernym imporcie surowca doprowadziło do pogorszenia sytuacji finansowej spółek z Grupy Kapitałowej Bumech, w szczególności PG Silesii, co jak wskazali, widać we wzroście przeterminowanych zobowiązań, spadku przychodów i pogłębieniu straty netto w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego i końca roku 2023.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.