Tysiące górników pracujących w stopniowo likwidowanych kopalniach będzie potrzebowało wsparcia. Konsultacje w sprawie Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu wzbudzają sporo emocji. Zespół badający wstrząsy i tąpania w kopalniach PGG rozpoczął prace. O tym 23 października pisze portal netTG.pl Gospodarka - Ludzie.
* O problemach branży górniczej i energetycznej rozmawiali senatorowie na wyjazdowym spotkaniu Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisji Środowiska i Klimatu, które odbyło się 23 października 2024 r. w Ministerstwie Przemysłu w Katowicach. Obecnie w górnictwie węglowym zatrudnionych jest 74,8 tys. osób. Oznacza to, że tysiące górników pracujących w stopniowo likwidowanych kopalniach będzie potrzebowało wsparcia na rynku pracy.
* - Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. wyznacza założenia i cele polityki energetycznej. Właśnie rozpoczęły się konsultacje tego dokumentu. - Już nie tyle jako związkowca, ale jako obywatela niepokoi mnie również kierunek w jakim zmierza nasza energetyka - zapisany w KPEiK – mówi Krzysztof Stanisławski, przewodniczący MZZ Kadra Górnictwo.
- My już dzisiaj wiemy, że energetyka nie realizuje kontraktów, co wywraca do góry nogami wszystkie zakładane scenariusze. Polska Grupa Górnicza powinna wydobywać 21-22 mln t węgla rocznie, ale tego nie robi, bo nie ma kto tego węgla odebrać - podkreśla z kolei Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej Solidarności.
* Zespół badający wstrząsy i tąpania w kopalniach PGG rozpoczął prace. Idea powołania zespołu wynika ze zwiększenia się liczby groźnych wstrząsów i tąpań, które wystąpiły w ostatnich miesiącach w zakładach górniczych spółki. Pierwszym z obszarów, jakim dokładniej przyjrzą się eksperci, ma być ruch wydobywczy Wesoła.
* Senatorowie, będący członkami senackiej Komisji Klimatu i Środowiska, Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz senackiego Zespołu ds. Rozwoju Województwa Śląskiego, wizytowali Zakład Górniczy Janina w Libiążu.
* Spółka Restrukturyzacji Kopalń i Dalkia Polska Energia zadeklarowały wolę współpracy w zakresie energetycznego wykorzystania wód dołowych – poinformowali przedstawiciele SRK. Porozumienie dotyczy instalacji pomp ciepła wykorzystujących energię cieplną dołowych wód kopalnianych. To pozwoliłoby na pozyskanie alternatywnego źródła ciepła dla Katowic, Sosnowca i Rudy Śląskiej.
* Polska Grupa Górnicza SA i największy koncern obronny w Europie – Polska Grupa Zbrojeniowa SA we wrześniu podpisali list intencyjny. Jego efektem była wizyta studyjna delegacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Oddziałach PGG. Przedstawiciele PGZ zobaczyli, jak w praktyce wyglądają projekty i konstrukcje m.in. zmechanizowanych obudów ścianowych realizowane w Zakładzie Remontowo-Produkcyjnym. W tym celu zjechali na poziom II - 470 m (500) w KWK Piast-Ziemowit Ruch Ziemowit.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.