Polska Grupa Górnicza SA i największy koncern obronny w Europie – Polska Grupa Zbrojeniowa SA we wrześniu podpisali list intencyjny. Jego efektem była wizyta studyjna delegacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Oddziałach PGG.
17 i 18 października na Śląsk przyjechali przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej, aby rozmawiać o długoletniej współpracy dotyczącej m.in. realizacji wspólnych projektów badawczo-rozwojowych, produkcyjnych oraz handlowych, wspierających rozwój sektora obronnego. Goście odwiedzili Zakład Remontowo-Produkcyjny w Woli świadczący usługi w zakresie remontów, modernizacji i produkcji zmechanizowanych obudów ścianowych. Dyrektor zakładu Jan Gil pokazał im doświadczenie ZRP w sferze remontów i produkcji hydrauliki siłowej, kompletacji hydrauliki sterowniczej, produkcji elementów tras kolejek podwieszanych, produkcji tras przenośników zgrzebłowych, świadczenia usług w obrębie laboratorium mechanicznego oraz metrologicznego. - Wizytacja miała na celu poznanie potencjału tego Oddziału PGG i rozpoczęcie merytorycznej dyskusji nad wzajemnymi potrzebami oraz poszukiwaniem obszarów do zawiązania współpracy - mówi dyrektor Gil.
Drugiego dnia przedstawiciele PGZ zobaczyli, jak w praktyce wyglądają projekty i konstrukcje m.in. zmechanizowanych obudów ścianowych realizowane w Zakładzie Remontowo-Produkcyjnym. W tym celu zjechali na poziom II - 470 m (500) w KWK Piast-Ziemowit Ruch Ziemowit i w warunkach dołowych oceniali jakość ich wykonania i efektywność działania. Dyrektor kopalni Tomasz Kudłacik oraz pełnomocnik zarządu ds. produkcji Krzysztof Krasucki na bieżąco odpowiadali na pytania gości i opisywali urządzenia pracujące w ścianie wydobywczej na dole kopalni. Zebrane doświadczenia, zapoznanie się z merytorycznymi materiałami branżowymi, poznanie specyfiki pracy w sektorze wydobywczym i wyzwań, z jakimi mierzy się obecnie sektor węglowy, dają obydwu stronom przestrzeń do planowania partnerstwa.
Polska Grupa Zbrojeniowa to przedsiębiorstwo utworzone w 2013 r. przez Skarb Państwa i skupiające około 50 spółek. PGZ produkuje innowacyjne systemy i rozwiązania używane przez Siły Zbrojne RP oraz formacje sojusznicze, której potencjał produkcyjny jest jednym z kluczowych czynników bezpieczeństwa kraju. W ofercie Grupy znajdują się m.in. systemy radiolokacyjne, broń osobista, optoelektronika, kołowe transportery opancerzone, artyleria lufowa, systemy wspomagania dowodzenia, łączności i kierowania ogniem, bezzałogowe systemy powietrzne i systemy obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego i krótkiego zasięgu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.