Wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw wciąż jest dynamiczny, a rosnące koszty pracy prowadzą do niewielkiej redukcji etatów - skomentowali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) poniedziałkowe dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).
Jak poinformował w poniedziałek GUS, przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2024 r. wyniosło 8.140,98 zł, co oznacza wzrost o 10,3 proc. rdr. Zatrudnienie w tym sektorze rdr spadło o 0,5 proc. rdr.
Ekonomiści PIE przypomnieli, że dwucyfrowe tempo wzrostu płac utrzymuje się od początku 2022 roku. Dynamikę napędzają m.in. podwyżki płacy minimalnej oraz większe wynagrodzenia w sektorze publicznym.
“W przyszłym roku presja płacowa będzie słabnąć, m.in. ze względu na wolniejszy wzrost płacy minimalnej. Ten w 2025 roku wyniesie około 10 proc., czyli blisko dwa razy mniej niż obecnie. Podwyżki płacy minimalnej w ostatnich latach obejmują większą liczbę pracowników, co wzmacnia ich wpływ na rynek pracy“ - podano w komentarzu.
Według PIE od początku roku liczba etatów zmniejszyła się o 33,7 tysiące. Największe redukcje miały miejsce w przemyśle, gdzie w ciągu roku ubyło 34,1 tys. miejsc pracy. Zatrudnienie wzrosło w hotelarstwie i handlu, gdzie liczba etatów zwiększyła się odpowiednio o 6,1 tys. oraz 6,2 tys. Kolejne miesiące dalej będą sprzyjać rozwojowi aktywności w usługach, a przemysł czy budownictwo pozostaną w stagnacji.
“Popyt na pracę jest umiarkowany, co wynika z osłabienia koniunktury i rosnących kosztów pracy. Badanie Szybki monitoring NBP potwierdza, że przedsiębiorcy prognozują redukcje zatrudnienia. Jednocześnie pokazuje, że w III kwartale presja płacowa stopniowo maleje. W rezultacie, na początku przyszłego roku spodziewamy się stabilizacji - liczba redukowanych miejsc pracy dalej będzie mała“ - dodano w komentarzu PIE.
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.