W Głównym Instytucie Górnictwa - Państwowym Instytucie Badawczym odbyło się podsumowujące spotkanie interesariuszy organizowane w ramach projektu LIFE BRINE-MINING. To projekt polegający na demonstracyjnym wdrożeniu zaawansowanej metody redukcji ładunku soli i odzyskiwania zasobów z zasolonych wód kopalnianych. W spotkaniu uczestniczył także wojewoda śląski Marek Wójcik - poinformował Śląski Urząd Wojewódzki.
Celem projektu jest osiągnięcie do 90 proc. odzysku wody z zasolonych wód kopalnianych oraz promocja gospodarki o obiegu zamkniętym w wyniku uzdatniania zasolonych wód kopalnianych. Projekt zakłada zaprojektowanie prototypowego systemu, który pozwoli na eliminację i pełny odzysk zasobów w zasolonych wodach pochodzących z górnictwa węgla kamiennego, a także na oczyszczanie i bezpośredni odzysk produktów końcowych (soli i wody) o wysokiej jakości i czystości. Prototypowy system łączyć będzie metody filtracji, wytrącania, elektrodializy i odparowywania. Instalacja prototypowa zostanie wybudowana na terenie KWK Piast-Ziemowit w Lędzinach.
W projekcie uczestniczy 9 partnerów reprezentujących 3 państwa: Grecję, Holandię oraz Polskę. Koordynatorem jest Politechnika Narodowa w Atenach, a polskimi partnerami są Główny Instytut Górnictwa, Polska Grupa Górnicza SA oraz Politechnika Śląska.
- Tego typu działania są niezwykle istotne w obliczu wyzwań, przed którymi stoimy. Projekt LIFE BRINE-MINING może znacząco przyczynić się m.in. do minimalizacji wpływu na środowisko spowodowanego niekontrolowanym zrzutem zasolonych wód kopalnianych - powiedział Marek Wójcik.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
To że ludzkość potrafi odsalać wodę wiadomo od dawna. Przykłady Arabii Saudyjskiej i Hiszpanii egzemplifikują takie możliwości. Problem jest inny: po co komu sól z odsalarni , a tym bardziej odsolona woda. Zresztą kto próbował takiej wody podpisze się dwoma rękami pod tym co ja napisałem. I pamiętajmy w sierpniu najniższe zużycie węgla do produkcji prądu - od niepamiętnych czasów. Państwo naukowcy z GIG zajmijcie się czymś bardziej pożytecznym np. uzyskiwaniem litu z rodzimych kopalin!
W artykule brakuje informacji do kiedy zgodnie z harmonogramem ma ruszyć ta prototypowa instalacja odsalająca, a to jest bardzo ważna informacja.