W Okręgowym Inspektoracie Pracy w Katowicach odbyło się posiedzenie Śląskiej Rady do Spraw Bezpieczeństwa Pracy przy Okręgowym Inspektorze Pracy w Katowicach. Uczestnicy spotkania podjęli temat aktualnej sytuacji w Kopalni Węgla Kamiennego Bobrek.
- W trakcie posiedzenia Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach Piotr Kalbron wręczył akty powołania nowym członkom Rady. Akty powołania odebrali: Tomasz Golis - reprezentant na terenie województwa śląskiego Pracodawcy RP Śląska Izba Pracodawców, Janusz Sobik - prezes Zarządu Oddziału OSPS BHP Przemysł - Górnictwo w Katowicach oraz Marek Zychla - prezes Zarządu Śląskiego Związku Pracodawców Lewiatan - informuje OIP w Katowicach.
W pierwszej części posiedzenia przedstawiono prezentację pt. Węglokoks Kraj S.A. Kopalnia Węgla Kamiennego Bobrek - ustalenia na podstawie kontroli inspektorów pracy OIP Katowice. Uczestnicy spotkania podjęli temat aktualnej sytuacji w Kopalni Węgla Kamiennego Bobrek.
W drugiej części posiedzenia uczestnicy zapoznali się z prezentacją pt. Wpływ zmian klimatycznych na prawo pracy, w której na podstawie Ustawy z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 654), Ustawy z dnia 1 października 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz. 1473) oraz Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 r. w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r. oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie (Dz. U. z 2024 r. poz. 1371) zostały przedstawione zmiany zawarte w specustawie powodziowej.
- Inicjatorem Śląskiej Rady do Spraw Bezpieczeństwa Pracy przy Okręgowym Inspektorze Pracy w Katowicach jest Piotr Kalbron Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach. Celem Rady jest podejmowanie działań zmierzających do minimalizowania zagrożeń występujących w środowisku pracy w poszczególnych branżach na terenie województwa śląskiego, opracowywanie rozwiązań dotyczących poprawy warunków pracy w poszczególnych gałęziach przemysłu oraz inicjowanie działań mających na celu promowanie tzw. „dobrych praktyk" w zakresie bezpieczeństwa pracy - czytamy w komunikacie prasowym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.