KGHM Polska Miedź oraz Politechnika Wrocławska podpisały umowę ramową o współpracy. Dokument zakłada rozszerzenie współpracy gospodarczej w zakresie działalności badawczo-rozwojowej, usługowej oraz wspólne rozwiązywanie problemów technologicznych w oparciu o potencjał naukowy i doświadczoną kadrę ekspercką. Umowa otwiera również drzwi do pozyskiwania zewnętrznego finansowania na innowacyjne inicjatywy badawcze - poinformowali przedstawiciele KGHM.
Jak zaznaczają przedstawiciele miedziowego koncernu, KGHM i Politechnika Wrocławska współpracują od wielu lat. Przykłady projektów realizowanych w ramach tej współpracy obejmują m.in. optymalizację procesów technologicznych, regenerację elementów maszyn w trudnych warunkach pracy oraz modelowanie pracy pieców hutniczych. W 2021 r. rozpoczęły się prace nad optymalizacją kruszarek młotkowych, a w kolejnych latach rozszerzono zakres badań o monitorowanie parametrów pracy urządzeń energetycznych oraz modelowanie systemów hutniczych.
– Podpisana umowa formalizuje nasze działania i pozwala na jeszcze ściślejszą współpracę, która będzie korzystna zarówno dla przemysłu, jak i nauki. Razem z uczelnią możemy osiągnąć więcej, szczególnie w obszarze innowacji technologicznych, które mają kluczowe znaczenie dla przyszłości naszego górnictwa i hutnictwa – powiedział Zbigniew Bryja, wiceprezes zarządu KGHM do spraw rozwoju.
Kluczowym elementem współpracy między KGHM a Politechniką Wrocławską jest wykorzystanie zaawansowanej infrastruktury badawczej. GEO-3EM, jedno z najnowocześniejszych centrów badawczych w Europie, oferuje unikalne możliwości badań w zakresie zrównoważonego wykorzystania surowców i energii. Kompleks ten, otwarty w 2019 r., posiada 12 laboratoriów badawczych, w tym laboratoria specjalizujące się w technikach modelowania, bezpieczeństwie pracy oraz systemach maszynowych w górnictwie.
Dzięki połączeniu badań naukowych z praktyczną wiedzą wykorzystywaną w oddziałach KGHM miedziowa spółka i uczelnia mogą skutecznie stawić czoła wyzwaniom przyszłości, takim jak cyfryzacja procesów przemysłowych, poprawa bezpieczeństwa pracy czy redukcja śladu węglowego.
Umowa między KGHM a Politechniką Wrocławską to także krok w kierunku rozwoju innowacyjnych technologii związanych z przemysłem 4.0 oraz analityką danych. Prowadzone w 2024 r. projekty koncentrują się na poprawie bezpieczeństwa pracy, efektywności energetycznej, ochronie środowiska oraz rozwijaniu zasad gospodarki o obiegu zamkniętym.
W najbliższym czasie KGHM i Politechnika Wrocławska planują realizację nowych projektów, w tym opracowanie zintegrowanego systemu monitorowania i diagnostyki pracy maszyn oraz rozbudowę systemu monitoringu sejsmicznego. Partnerzy zapowiadają również współpracę w zakresie rozwijania technologii górniczych, metalurgicznych i przeróbczych.
KGHM jest również patronem dwóch kierunków studiów na Politechnice Wrocławskiej – geoinformatyki oraz geodezji i kartografii. Współpraca zakłada m.in. organizację praktyk studenckich i wspólne opracowywanie programów nauczania.
KGHM to jeden z największych światowych producentów miedzi oraz srebra. W Polsce do koncernu należą m.in. trzy kopalnie (ZG Rudna, ZG Lubin i ZG Polkowice-Sieroszowice) oraz trzy huty miedzi (Głogów, Legnica, Cedynia).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.