Prezesi polskich firm wierzą w potencjał AI. Tymczasem dzieci rodzi się coraz mniej, węgiel opałowy drożeje, na drogach pojawiły się nowe fotoradary, przed którymi nie ostrzegają znaki. W USA nad Florydą szaleją żywioły, a Putin coraz więcej wydaje na zbrojenia. O tym 10 października piszą media.
* TVN24: - Smutne rekordy i dane, które martwią. W ostatnim roku urodziło się rekordowo mało dzieci. Liczba Polaków zmalała o 130 tysięcy. To tak, jakby z mapy naszego kraju zniknęło miasto wielkości Opola. Niedługo połowa Polaków będzie po 50. Demograficzny dramat nie wróży nic dobrego. Jakie będą tego konsekwencje i jaki są szanse na zmianę tej sytuacji?
* RP.pl:- To będzie pierwsze takie starcie od kilku miesięcy. W sobotę 12 października w Przysusze planowany jest kongres PiS, a w Warszawie Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej. Co może przynieść?
* Dziennik.pl: - 60 nowych kamer przełączono właśnie w tryb rejestracji wykroczeń. Przed tymi urządzeniami nie ostrzegają żadne znaki drogowe, stąd niebawem wielu kierowców może się zdziwić listem z GITD. Za niecierpliwość można dostać aż 15 punktów karnych i mandat 2000 zł.
* W 2023 r. — tak samo, jak cztery lata wcześniej — za kampanię wyborczą ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego odpowiadali ludzie, którzy zarobili dziesiątki milionów na zleceniach z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych — ustalił Onet. W środę prokuratura zatrzymała kolejnego byłego pracownika agencji.
* Wyborcza: - Kilka chłodnych dni ceny węgla w składach wzrosły o 13 proc. Jeśli ktoś chciał kupić opał tanio, powinien gromadzić zapasy już od wiosny. Opał złej jakości to nadal duży problem. Na nowe normy jakości węgla trzeba będzie poczekać nawet kilka lat. A zakaz sprzedaży miału węglowego jest tylko częściowy.
* RP.pl: - Po raz pierwszy w badaniu KPMG prezesi największych spółek w Polsce z większym optymizmem oceniają perspektywy krajowej gospodarki niż swoich firm. Wierzą natomiast w potencjał AI, choć mniej niż szefowie największych firm na świecie.
* Dziennik.pl: - ZUS przypomina, że osoby poszkodowane przez powódź w południowo-zachodniej Polsce mogą ubiegać się o specjalny zasiłek opiekuńczy. Należy jednak pamiętać, że podanie nieprawdziwych informacji może skutkować odpowiedzialnością karną. Oto szczegóły.
* Gazeta.pl: - Huragan Milton uderzył we Florydę. Stan zmaga się z trąbami powietrznymi, ulewami i silnym wiatrem. Ponad 2 mln budynków pozostało bez prądu. Lokalne władze informują o pierwszych ofiarach śmiertelnych.
* TVN24: - Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że projekt budżetu Rosji na przyszły rok przewiduje, że wydatki na wojsko wzrosną do 32 procent. Pokazuje to, że nadal przedkłada ona je nad wszystkie inne potrzeby.
* RP.pl: - Indyjski miliarder Ratan Tata zmarł w wieku 86 lat, poinformowała Tata Group, konglomerat, którym kierował przez ponad dwie dekady. Tata był jednym z najbardziej znanych na świecie liderów biznesowych z Indii.
* TVN24: - Niemieckie władze zapowiadają utrzymanie kontroli granicznych. Będziemy to robić tak długo, jak to możliwe – powiedział kanclerz Olaf Scholz. Przyczyną decyzji MSW Niemiec o wprowadzeniu tymczasowych kontroli na granicach lądowych kraju był m.in. atak nożownika w Solingen, do którego doszło pod koniec sierpnia.
* Wyborcza.pl: - Armia Putina uderzyła rakietami w infrastrukturę portową w obwodzie odeskim. Zginęło co najmniej sześć osób. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotka się w czwartek w Londynie z nowym sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte i brytyjskim premierem Keirem Starmerem. Jak podają rosyjskie media, przynajmniej połowa nowych rekrutów do armii ma ponad 45 lat. Ukraińskie drony zaatakowały w nocy rosyjskie lotnisko wojskowe w Adygei.
* Onet.pl: - Wojna pomiędzy Koreą Północną a Południową jest bliżej, niż wszystkim się wydaje, a jej ryzyko jest największe w historii — uważa ekspert tematyki koreańskiej Robert A. Manning. Na łamach "Foreign Policy" pisze, że "Półwysep Koreański wydaje się bardziej niebezpieczny i niestabilny niż kiedykolwiek od 1950 r.", czyli zakończenia wojny koreańskiej.
* TVN24: - Kampania prezydencka Kamali Harris - odkąd w lipcu została kandydatką demokratów na prezydenta - zebrała ponad miliard dolarów. Prawdopodobnie dotychczas żaden kandydat na prezydenta nie zgromadził takiej sumy w tak krótkim czasie - podał "New York Times".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.