Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej zwołał na 25 października. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki. W porządku obrad są uchwały dotyczące udzielenia absolutorium członkom poprzedniego zarządu – uchylenie wcześniej udzielonych absolutoriów oraz ponowne rozpatrzenie tej kwestii.
Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW rozpocznie się 25 października o godz. 10 w siedzibie spółki w Jastrzębiu-Zdroju. Obrady będą dotyczyły kwestii udzielenia absolutorium z wykonywania obowiązków członków zarządu za 2023 rok prezesowi Tomaszowi Cudnemu oraz wiceprezesom: Sebastianowi Bartosowi, Wojciechowi Kałuży, Robertowi Ostrowskiemu oraz Edwardowi Paździorko.
Przypomnijmy, że pod koniec lipca ZWZ JSW powzięło uchwały udzielające absolutorium Sebastianowi Bartosowi, Wojciechowi Kałuży, Robertowi Ostrowskiemu, Edwardowi Paździorce i Arturowi Wojtkowowi z wykonania ich obowiązków w roku 2023.
Pięć pierwszych uchwał podczas październikowego NWZ będzie dotyczyło uchylenia udzielonych wtedy absolutoriów wszystkim członkom poprzedniego zarządu JSW z wyjątkiem Artura Wojtkowa.
„Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. po ponownym dokonaniu analizy i oceny sposobu wykonywania obowiązków przez Członków Zarządu Spółki, którzy pełnili funkcje w 2023 r., w dniu 11 września 2024 r. podjęła decyzje, którymi uchyliła wcześniej podjęte Uchwały nr 318/XI/24, 319/XI/24, 320/XI/24, 321/XI/24, 322/XI/24 z dnia 21.05.2024 r., zawierające wnioski Rady Nadzorczej Spółki do Walnego Zgromadzenia Spółki o udzielenie absolutorium z wykonania obowiązków za 2023 r. (…)” - czytamy w uzasadnieniu załączonych projektów uchwał.
Kolejne pięć uchwał będzie dotyczyło ponownego udzielenia absolutorium dla wymienionych pięciu członków poprzedniego zarządu JSW.
Absolutorium jest udzielane członkom zarządu spółki oraz rady nadzorczej podczas corocznego zgromadzenia wspólników spółek kapitałowych. Przeprowadzane jest ono po przekazaniu sprawozdania finansowego spółki, a także sprawozdania z działalności spółki.
Odmowa udzielenia absolutorium nie wywołuje automatycznie żadnych skutków prawnych. Jest jednak wyrazem negatywnej weryfikacji podejmowanych działań i może być też punktem wyjścia dla wystąpienia przez spółkę z roszczeniami odszkodowawczymi.
JSW jest największym producentem węgla koksowego i znaczącym producentem koksu w Unii Europejskiej. Do JSW należą cztery kopalnie: trzyruchowa kopalnia Borynia-Zofiówka-Bzie, kopalnia Budryk, dwuruchowa kopalnia Knurów-Szczygłowice oraz kopalnia Pniówek. Zatrudnienie w spółce wynosi ponad 21 tys. pracowników. Oprócz tego do Grupy JSW należą trzy koksownie: Koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej, Koksownia Radlin w Radlinie oraz Koksownia Jadwiga w Zabrzu. Cała Grupa JSW zatrudnia ponad 32 tys. osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Nie ma jak zabawa dorosłych. Można zrobić sobie analizę wartości i odpis środków na klika mld. Mamy wtedy stratę i pretekst do obcinania inwestycji oraz oczywiście pensji. Taka zabawa jak na giełdzie dzisiaj spółka jest warta 10mld a za tydzień już 1mld. Jedna wielka fikcja która tylko w kilku procentach odpowiada rzeczywistości. Przyszedł czas na sprzedaż JSW za inne spółki skarbu państwa też się wezna. Podziękują nam nasze dzieci za naście lat jak wszystko będzie w rękach kapitału zagranicznego.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Ci od Tuska teraz wszędzie afer szukają, i ok jak ktoś winny to powinien odpowiedzieć za swoje czyny. Taki Kałuża to też wiadomo oportunista który nigdy nie powinien znaleźć się w zarządzie, aleto nowy zarząd jsw ma 6 mld straty i próbują to przykryć.