26 września w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności odbył się wernisaż wystawy fotografii historycznej i współczesnej „Kopalnia…”. To wystawa fotografii Marka Janickiego oraz Marcina Cieślika, Agnieszki Kowalczyk, Artura Rychlickiego, Agnieszki Sztąpki.
Na zaprezentowanie tej niezwykłej galerii wybrano łaźnię łańcuszkową. Nie ma możliwości nie poczuć oddechu tamtych dni mieszającego się ze zdjęciami z pacyfikacji KWK Wujek podczas stanu wojennego. Można na niej zobaczyć także fotografie ukazujące kopalnię dziś.
Jak podkreśla ŚCWiS, wyjątkowość wystawy podkreśla jej lokalizacja. - Na co dzień niedostępna dla gości łaźnia łańcuszkowa to niemy świadek historii. Właśnie w jej murach rozgrywały się niezwykłe sceny strajku w grudniu 1981 r., po wprowadzeniu stano wojennego. Tam spotykali się strajkujący górnicy i wspólnie podejmowali kluczowe decyzje w sprawie przystąpienia do protestu przez kolejne zmiany w dniu 14 grudnia 1981 r. Tam ks. Henryk Bolczyk sprawował dla nich msze święte. Przed tym gmachem, krótko przed krwawą pacyfikacją, udzielił zgromadzonym absolucji zbiorowej, czyli rozgrzeszenia na wypadek śmierci - napisali organizatorzy.
Wśród gości odwiedzających wystawę był Stanisław Płatek, przewodniczący komitetu strajkowego podczas krwawej pacyfikacji 16 grudnia 1981 r. Odwiedzający zostali wyposażeni w lampki górnicze, dzięki którym jeszcze głębiej można było poczuć klimat wystawy.
Ekspozycja będzie czynna od 27 września do 4 października b.r. w dawnej łaźni łańcuszkowej kopalni „Wujek”. Zwiedzanie będzie odbywać się według harmonogramu i będzie możliwe po wcześniejszej rejestracji. Informacje są na stronie Centrum (scwis.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.