ArcelorMittal Poland, największy producent stali i koksu w Polsce, objął patronatem klasy elektryków w Zespole Szkół Elektrycznych nr 2 w Krakowie oraz w Technicznych Zakładach Naukowych w Dąbrowie Górniczej - poinformowały służby prasowe spółki. W ramach współpracy firma zapewni uczniom wsparcie mentorów i przygotowanie do pracy. Szkoła natomiast zyska transfer wiedzy od praktyków oraz dofinansowanie w wysokości 60 tys. zł do wyposażenia warsztatów.
Elektryk znajduje się obecnie wśród tzw. „zawodów deficytowych” w Polsce. Według Barometru Zawodów opublikowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, niemal w każdym województwie prognozuje się wyraźne braki kandydatów w tej profesji. Aby wyjść naprzeciw potrzebom rynku ArcelorMittal Poland już od tego roku szkolnego (2024/2025) będzie zaangażowany w nauczanie młodzieży w szkole. W dąbrowskich Technicznych Zakładach Naukowych firma obejmuje patronatem dwie klasy o profilu technik elektryk – trzecią i czwartą, a w Zespole Szkół Elektrycznych nr 3 w Krakowie będzie to klasa trzecia.
- Wiemy, jak cenna jest praktyczna wiedza i chcemy przekazać ją młodzieży, jednocześnie popularyzując ten zawód. Elektrycy mają przed sobą przyszłość, co widać po ogromnym zapotrzebowaniu na pracę w tym obszarze. Pokażemy młodym osobom, że warto kształcić się w tym rzemiośle, bo to oznacza pewne zatrudnienie i ciekawy fach – wyjaśnia Karolina Muza-Adamiec, People & Culture manager w ArcelorMittal Poland.
Największa hutnicza firma w Polsce w ramach współpracy oferuje transfer wiedzy od praktyków, którzy będą uczestniczyli w zajęciach - na gościnnych wykładach. Oprócz tego uczniowie będą odbywali praktyki na terenie zakładów hutniczych, aby poznać środowisko przemysłowe i zobaczyć, jak na co dzień wygląda praca tamtejszych elektryków. Będą pod opieką doświadczonych mentorów, aby maksymalnie efektywnie spożytkować czas na praktykach. Aby dodatkowo zmotywować przyszłych elektryków, wyróżniającym się uczniom ArcelorMittal Poland ufunduje stypendia za dobre wyniki w nauce oraz przyzna nagrody finansowe za zaangażowanie podczas praktyk.
- Współpraca naszej szkoły z firmą ArcelorMittal Poland to świetna okazja, aby wprowadzić uczniów i nauczycieli naszej placówki do świata innowacji. Dzięki temu partnerstwu otwieramy przed młodzieżą nowe możliwości rozwoju i kariery zawodowej. Szkoła stara się wdrażać w polski system edukacji ideę nauki poprzez praktykę i angażuje przedsiębiorców w proces doradztwa i poradnictwa zawodowego. Wspólnie z ArcelorMittal Poland wypracowaliśmy takie rozwiązania, by aktywnie włączyć firmę w proces wysokiej jakości kształcenia zawodowego – podkreśla Joanna Porębska, dyrektor Technicznych Zakładów Naukowych w Dąbrowie Górniczej.
- Zaangażowanie ArcelorMittal Poland otwiera przed naszymi uczniami kolejne możliwości. Dzięki tej współpracy młodzi ludzie będą mogli zobaczyć od środka, jak działa nowoczesny przemysł, co może być dla nich inspirującym doświadczeniem i zachętą do dalszego rozwoju. Wierzę, że dzięki temu zaangażowaniu młodzież zyska nowe perspektywy, co może mieć wpływ na ich przyszłą karierę. To niezwykle ważne, że jako technikum możemy zaoferować młodzieży możliwość zdobycia praktycznych umiejętności i wiedzy także bezpośrednio od ekspertów z branży – dodaje z kolei Krzysztof Oliwa, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych nr 2 w Krakowie.
Krakowska oraz dąbrowska szkoła otrzyma od ArcelorMittal Poland 60 tys. zł na doposażenie i modernizację sali warsztatowej dla uczniów klasy o profilu elektrycznym. Nowy sprzęt i ergonomiczne stanowiska pracy mają zapewnić im komfortowe warunki do nauki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.