Osoby, które zostały poszkodowane przez powódź, otrzymają bezzwrotną pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców - wynika z opublikowanego we wtorek projektu nowelizacji ustawy o usuwaniu skutków powodzi. Poszkodowani będą mogli liczyć na środki, które będą równe 12 ratom kredytu.
We wtorek na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw. W projekcie znalazły się zapisy dotyczące Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Wynika z nich, że osoby poszkodowane przez powódź mogą liczyć na bezzwrotną pomoc z funduszu.
Aby uzyskać pomoc, konieczne będzie złożenie wniosku o wsparcie. Wniosek będą mogły składać osoby, które są kredytobiorcami i których dom czy mieszkanie - którego dotyczy kredyt - zostały uszkodzone lub zniszczone w trakcie powodzi w sposób, który uniemożliwia korzystanie z tego budynku.
Jednocześnie określony został, mechanizm tego wsparcia. Będzie on polegał na przekazywaniu kredytodawcy przez Bank Gospodarstwa Krajowego z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (na wskazany przez kredytodawcę rachunek) kwoty środków pieniężnych z przeznaczeniem na spłatę zobowiązań kredytobiorcy z tytułu kredytu mieszkaniowego, przez okres 12 miesięcy w wysokości określonej w złotych jako równowartość przewidywanych 12 miesięcznych rat kapitałowych i odsetkowych kredytu mieszkaniowego - napisano w uzasadnieniu.
Dodano, że wsparcie będzie miało charakter bezzwrotny i będzie zwolnione z podatku dochodowego.
W projekcie znalazł się zapis, na mocy którego gminy będą mogły skorzystać z prawa pierwokupu lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych jednorodzinnych, które zostały dotknięte skutkami powodzi. Po odbudowie tych lokali czy budynków lub ich wyremontowaniu będą one mogły zostać przeznaczone na rzecz osób potrzebujących pomocy mieszkaniowej, w tym osób poszkodowanych w wyniku wystąpienia powodzi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.