Jak w niedzielę 22 września poinformowała Polska Agencja Prasowa, w wyniku sobotniego wybuchu metanu 51 osób zginęło w kopalni węgla kamiennego we wschodnim Iranie. 20 osób miało odnieść obrażenia ciała, 22 górników wciąż pozostawało uwięzionych, informowała PAP. Agencja powołuje się na gubernatora prowincji Chorasan Południowy Mohammada Dżawada Kenata.
Do wybuchu w kopalni doszło w sobotę wieczorem. Eksplozja była spowodowana wyciekiem metanu w zakładzie w mieście Tabas, około 540 km na południowy wschód od stolicy kraju – Teheranu, w prowincji Chorasan Południowy – czytamy w depeszy.
Iran posiada olbrzymie zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego, które zaspokajają w pełni potrzeby energetyczne tego kraju. Węgiel z kolei potrzebny jest tamtejszemu hutnictwu. Dlatego od wielu lat kraj rozwija górnictwo węgla koksującego.
W Iranie huty budowali m.in. polscy specjaliści. W latach 70-tych rozpoczęto wnoszenie kombinatu stalowego w pobliżu Isfahanu, na południe od Teheranu. Dziś pracują w tamtym rejonie dwie huty. Kolejna działa na południu Iranu.
W latach 70. zaczęto budować także kopalnie węgla koksowego w zagłębiu Kerman.
Warunki górniczo-geologiczne są tam bardzo trudne. Cienkie pokłady węgla, zalegają w większości bardzo stromo. Spore zagrożenie stanowi metan. Dodatkowy problem to położenie kopalń. Sztolnie zlokalizowane są wysoko w górach, nawet na wysokościach przekraczających 2000 m n.p.m.
W Zagłębiu Tabas na Wielkiej Pustyni Słonej zasoby węgla są na pozór niewielkie, ok. 1 mld t węgla koksującego.
- Pokłady węgla w większości są cienkie, tylko 0,8-0,85 m, ale z mniejszym nachyleniem i zalegające dużo bardziej regularnie. Problemem jest znowu metan - mówił dla portalu nettg.pl Gospodarka-Ludzie Jacek Korski, ekspert z dziedziny górnictwa podziemnego.
Oprócz wymienionych dwóch, względnie dużych zagłębi węglowych, w Iranie występuje także kilka niewielkich złóż m.in. wysoko w górach, niedaleko Morza Kaspijskiego, na północ od Teheranu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
W irańskich kopalniach pracują też polscy górnicy, macie jakieś info czy nie było ich wśród ofiar???
„Wyciek” metanu przyczyną wybuchu w kopalni? Może ktoś rozwinąć ten wątek?