Solidarność to słowo, które jest bliskie Polakom i w pewnych momentach nabiera szczególnego znaczenia. Tak jest właśnie teraz, gdy część naszego kraju ucierpiała wskutek powodzi. W obliczu tej katastrofy ludzie starają się pomóc tym, którzy zostali pozbawieni dachu nad głową i w przeciągu kilku chwil stracili dorobek swojego życia. Z inicjatywą taką wystąpiły także spółki związane z górnictwem. Prowadzą one m.in. zbiórki na rzecz powodzian oraz wykorzystują posiadane zasoby w celu pomocy poszkodowanym.
Jako pierwsza z apelem do swoich pracowników wystąpiła w niedzielę, 15 września, Spółka Restrukturyzacji Kopalń. SRK ogłosiła w swoich oddziałach zbiórkę ubrań, koców, produktów żywnościowych, środków czystości, ręczników czy pościeli. Do pomocy zachęciła także innych, a szczególnie te osoby, które mieszkają w pobliżu jej oddziałów.
Z początkiem tego tygodnia pojawiły się kolejne szlachetne inicjatywy. Polska Grupa Górnicza od wtorku, 17 września, w swoich kopalniach i zakładach rozpoczęła zbiórki. Przynosić można wodę pitną, suchą żywność z długim terminem przydatności, koce, ręczniki oraz artykuły higieniczne.
„Wsparcie wyślemy do najbardziej potrzebujących z terenów dotkniętych i zagrożonych powodzią. W tym celu jesteśmy w kontakcie m.in. z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach” – podano w mediach społecznościowych spółki.
PGG uruchomiła także specjalne konto, na które będzie można wpłacać środki, które w całości zostaną przekazane poszkodowanym w powodzi. (Nr konta: 73 1020 1026 0000 1602 0672 0744. Tytuł wpłaty: Pomoc dla powodzian).
Zbiórkę w tym tygodniu zorganizował także Południowy Koncern Węglowy. Pracownicy oraz mieszkańcy miast, gdzie działają kopalnie spółki, mogli przynosić do wyznaczonych punktów środki czystości oraz chemię gospodarczą.
Miedziowy gigant, czyli KGHM – który działa na terenie Dolnego Śląska, najbardziej doświadczonego przez powódź – także angażuje się w pomoc. Należąca do spółki Huta Miedzi Legnica 14 września przekazała na pomoc okolicznym mieszkańcom 40 t piasku, worki oraz sprzęt do ich transportu. Ponadto w Polskiej Miedzi zorganizowali zbiórkę w oddziałach, w ramach której pracownicy mogą przekazać artykuły pierwszej potrzeby dla osób dotkniętych żywiołem.
Natomiast Polska Grupa Uzdrowisk, należąca do Grupy KGHM, przekazała wodę butelkowaną „Staropolanka” do sztabów kryzysowych w Starostwie Kłodzkim i Bystrzycy oraz jednostek Straży Pożarnej w Kłodzku, Stroniu Śląskim i Chocieszowie, a także policji w Polanicy, jak również licznych urzędów koordynujących akcje pomocowe.
„Zarząd KGHM nieustannie prowadzi weryfikację działań w kontekście sytuacji powodziowej i na bieżąco podejmuje decyzje dotyczące aktywów Polskiej Miedzi oraz wsparcia na rzecz lokalnych jednostek samorządu terytorialnego” – podała spółka w komunikacie.
Szerokim echem odbiła się także akcja Orlenu. Zarząd naftowego koncernu tydzień temu podjął decyzję, że na wskazanych stacjach paliw w województwach dolnośląskim, opolskim i śląskim za tankowanie wozów bojowych, pomp, sprzętu Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz innych służb podległych MSWiA uczestniczących w działaniach związanych z wystąpieniem powodzi, nie będą pobierane opłaty. Dodatkowo, wedle potrzeb, strażacy mogą skorzystać z poczęstunku gorącymi napojami.
Działania wsparły także inne spółki należące do Skarbu Państwa. Można tu m.in. wspomnieć o Agencji Rozwoju Przemysłu. Do biur zarządzania kryzysowego w Opolu i Kłodzku ARP przekazała wodę i żywność. Ponadto do Opola dostarczono też agregaty prądotwórcze, piły i zamiatarki. Należy tu także wspomnieć o ogromnym zaangażowaniu ze strony samorządów. Praktycznie w każdym mieście podejmowane są działania nakierowane na pomoc powodzianom. Akcje pomocowe organizowane są także poza granicami kraju.
Poszkodowanych może też wesprzeć każdy z nas, nie wychodząc przy tym z domu. Już zostały uruchomione zbiórki na ten cel. Warto jednak wpłacić środki na konto sprawdzonej organizacji, ponieważ o ile znakomita większość społeczeństwa odczuwa powagę sytuacji, to niestety są też tacy, którzy chcą zarobić na cudzym nieszczęściu. Zbiórki finansowe prowadzą m.in. Polski Czerwony Krzyż oraz Caritas. W pomoc zaangażowana jest także Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
„W obliczu klęski żywiołowej, która ma miejsce w Polsce, Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy uruchamia w tym momencie swoje środki w wysokości 40 milionów złotych na zakup środków pierwszej potrzeby” – poinformowała na swojej stronie Fundacja WOŚP.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.