Górnik Piaski, piłkarski klub z Czeladzi, zaprezentował projekt nowego stadionu, w którym nie zabrakło górniczych akcentów. Będą one nawiązywać do bryły węgla oraz wieży szybowej.
„Nie mogliśmy sobie wyobrazić lepszego prezentu na 100-lecie naszego klubu. Od kilku miesięcy uczestniczyliśmy w pracach projektowych i cieszymy się, że nasze sugestie i rozwiązania zostały wdrożone przez projektantów” - czytamy w klubowych mediach społecznościowych.
„Przede wszystkim zależało nam na dodatkowym boisku treningowym, które pozwoli nam na realizację ambitnych planów rozwoju sportowego: Projektu Bilbao i Akademii. Ale także na realizowaniu istotnej misji związanej z pielęgnowaniem bogatych górniczych tradycji w naszym mieście - stąd m.in. wyrastający z ziemi czarny budynek - nawiązujący do węgla czy budka spikera w kształcie wieży wyciągowej! Po trzecie zachowanie betonowej trybuny, którą nasi przodkowie budowali w czynie społecznym. To będzie symbol oddania im hołdu i czci” - dodano.
- Dziś poza kreśleniem ambitnych planów rozwoju sportowego i realizacji Projektu Bilbao - zakładającego osiąganie jak najwyższych wyników w oparciu o wychowanków - chcemy pielęgnować górnicze tradycje dzielnicy i mówić o jego DNA. Wiemy, jak istotne było lub jest górnictwo dla wielu czeladzkich rodzin. Dlatego zależało nam, aby na nowym stadionie było jak najwięcej takich górniczych akcentów. To nasza tożsamość, z której jesteśmy dumni - stwierdza w rozmowie z portalem netTG.pl Gospodarka-Ludzie Paweł Cyz, wiceprezes Górnika Piaski.
Dzielnica Piaski powstała wokół pierwszego szybiku górniczego działającego pod koniec XIX w. Wokół inwestycji francuskich przedsiębiorców zaczęły powstawać pierwsze domy - zwane dziś Nikiszem Zagłębia. Później rozpoczął się proces organizowania życia kulturalnego i sportowego. W 1924 r. powstał osiedlowy klub pod nazwą Gwiazda Piaski i do tej piłkarskiej tradycji nawiązuje na przestrzeni 100 lat swojego istnienia Górnik Piaski. W tym roku klub obchodzi jubileusz istnienia i jak mówią jego działacze: lepszego prezentu od efektownego projektu przebudowy obiektu nie mogli sobie wyobrazić.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.