Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pogórnicze pamiątki z byłej kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej - poinformowały służby prasowe SRK.
Wśród przekazanych przez SRK pamiątek znalazły się m.in.: hełm stażysty dozoru górniczego, reflektor przemysłowy i przeciwlotniczy, smarownica nożna, półbuty elektroizolacyjne i chwytak do kabli wysokiego napięcia. Przedmioty, które dawniej służyły głównie kopalnianym elektrykom po wyczyszczeniu i zakonserwowaniu mają być wystawiane w ramach cyklicznych wystaw czasowych w zabrskiej placówce.
SRK od lat aktywnie wspiera lokalną kulturę pieczołowicie pielęgnując wyjątkową historię górnictwa w Polsce. Darowizny w postaci pamiątek służą w wielu gminach i instytucjach kolejnym pokoleniom. Ponadto SRK wsparła m.in. działalność Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku i Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Do zadań Spółki Restrukturyzacji Kopalń należy prowadzenie likwidacji kopalń oraz zabezpieczenie sąsiednich zakładów górniczych przed zagrożeniem wodnym, gazowym i pożarowym, a ponadto zagospodarowanie majątku oraz sprzedaż nieruchomości po likwidowanych zakładach górniczych, usuwanie szkód górniczych i rekultywacja terenów pogórniczych oraz wspieranie tworzenia nowych miejsc pracy, w szczególności dla pracowników likwidowanych kopalń.
Misją spółki jest efektywne zagospodarowanie, rekultywacja i rewitalizacja przejmowanych terenów pogórniczych oraz dbałość o środowisko naturalne.
SRK działa od 2000 r. Obecnie w jej skład wchodzą m.in. dwa likwidowane zakłady górnicze (Pokój I - Pokój II oraz Jas-Mos - Jastrzębie III), Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji oraz Centralny Zakład Odwadniania Kopalń, którego strukturę tworzy 18 pompowni, utworzonych na bazie majątku zlikwidowanych kopalń.
Muzeum Górnictwa Węglowego powstało w 1981 r. Podstawą zbiorów była ocalona część spuścizny po Związkowym Muzeum Górniczym w Sosnowcu, istniejącym w latach 1948-1972. W wyniku własnych penetracji archiwalnych, poszukiwań terenowych, zakupów i darów zostały one wzbogacone do ok. 32 tys. eksponatów.
MGW jest obecnie największą i najważniejszą instytucją turystyczno-kulturalną w Zabrzu. Od 2 kwietnia 2013 r. muzeum stanowi jeden podmiot, powstały po połączeniu Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido i dotychczasowego Muzeum Górnictwa Węglowego, które miało siedzibę w dawnym gmachu starostwa powiatowego przy ul. 3 Maja 19. W skład nowej instytucji wszedł także kompleks Sztolnia Królowa Luiza, który po kompleksowej rewitalizacji stał się obok kopalni Guido jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych miasta. Kompleks ten składa się z wyrobisk kopalni Królowa Luiza oraz Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.