Tegoroczną edycję targów EXPO Katowice zdominują głównie rozmowy biznesowe oraz konferencje.
Wydarzenie – jak podkreślili organizatorzy – ma służyć głównie nawiązywaniu relacji i ich podtrzymywaniu.
W tym roku po raz pierwszy w historii tego wydarzenia, znanego dotąd jako Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego, zawitali do Katowic przedstawiciele firm z Tajwanu, Singapuru, Norwegii i Węgier reprezentujący innowacyjne urządzenia dla przemysłu energetycznego – poinformowano podczas konferencji prasowej Expo Katowice.
Swoje rozwiązana dla przemysłu wydobywczego prezentują w stolicy województwa śląskiego także Chińczycy. Natomiast przedstawiciele przemysłu hinduskiego przyjechali na Expo przede wszystkim poszukiwać partnerów do współpracy przy rozbudowie swojego górnictwa węgla kamiennego. Hindusi w ciągu kolejnych lat zapowiedzieli zwiększenie eksploatacji tego surowca z 1 mld ton obecnie do1,6 mld ton.
Chcą przy tym korzystać z naszej myśli technicznej w dziedzinie górnictwa.
- Jesteśmy zainteresowani nowoczesnymi technologiami w elektronice i mechatronice. W kręgu naszych zainteresowań jest również sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo i zaawansowane systemy sterowania, stąd tu nasza obecność. Śledzimy postęp w tych dziedzinach i prowadzimy prace naukowe – podkreślił dr inż. hab. Dariusz Prostański.
Leszek Stokłosa, prezes zarządu i dyrektor operacyjny dąbrowskiej spółki Damel, wyspecjalizowanej niegdyś w produkcji silników do maszyn górniczych, podkreślił, że przemysł ciężki jest dziś skazany na wyrafinowana naukę i stosowanie zaawansowanych technologii, takich jak robotyzacja, informatyzacja i wykorzystanie sztucznej inteligencji.
- Przemysł 5.0 odważnie wkracza w nasze progi i z roku na rok staje się coraz bardziej powszechny – podkreślił.
Dąbrowska Fabryka Maszyn Elektrycznych Damel będzie rozwijać także produkcję silników dla żeglugi śródlądowej. Napędy elektryczne odgrywają kluczową rolę na rynku europejskim, a ich znaczenie rośnie wraz z zapotrzebowaniem na technologie energooszczędne, efektywne energetycznie i przyjazne dla środowiska.
- Firmy znane dotąd z produkcji maszyn i urządzeń dla górnictwa otwierają się również na inne gałęzie gospodarki. Tak dzieje się nie tylko w Polsce – zwróciła uwagę Iwona Gramatyka, prezes zarządu Expo Katowice.
W tym roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach swoje stoiska wystawiło ok. 200 firm, w tym ponad 100 krajowych. To najlepiej świadczy o potencjale, który wciąż posiada nasz kraj w dziedzinie rozwiązań dla przemysłu ciężkiego.
Tegoroczne targi Expo Katowice, to – jak akcentowali organizatorzy - platforma, na której przeszłość spotyka się z przyszłością, a tradycja z nowoczesnością.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.