We wtorek, 3 września, podczas XXXII edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO w Kielcach Leszek Pietraszek, prezes Polskiej Grupy Górniczej i Marcin Idzik, członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej, podpisali list intencyjny o długoletniej współpracy dotyczącej m.in. realizacji wspólnych projektów badawczo-rozwojowych, produkcyjnych oraz handlowych, wspierających rozwój sektora obronnego – poinformowali przedstawiciele PGG.
„Strony wyrażają wolę współpracy ukierunkowanej na osiągnięcie zamierzonego celu w postaci wypracowania wieloletniego modelu partnerstwa pomiędzy firmami” – wskazano w podpisanym liście intencyjnym.
Jego sygnatariusze widzą konieczność zmian, dywersyfikacji produkcji i rozszerzania współpracy z uwagi na obecną sytuację geopolityczną oraz dynamikę realizacji zamówień w obszarze zbrojeniowym.
- To historyczny moment - po raz pierwszy nawiązujemy współpracę z tak dużą, strategiczną dla bezpieczeństwa państwa spółką. Jesteśmy gotowi do wspólnych działań w zakresie budowania potencjału polskiego sektora obronnego i górniczego, nowych kompetencji, jak również wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk. Polska Grupa Górnicza jest istotnym interesariuszem procesu transformacji klimatyczno-energetycznej oferującym własne zasoby dla rozwoju innych sektorów gospodarki – mówi Leszek Pietraszek.
Mowa m.in. o realizacji projektów i programów modernizacji technicznej polskiego przemysłu zbrojeniowego z wykorzystaniem już istniejącej infrastruktury PGG, która posiada specjalistyczną jednostkę organizacyjną - Zakład Remontowo-Produkcyjny świadczący usługi w zakresie remontów, modernizacji i produkcji zmechanizowanych obudów ścianowych, remontów i produkcji hydrauliki siłowej, kompletacji hydrauliki sterowniczej, produkcji elementów tras kolejek podwieszonych, produkcji tras przenośników zgrzebłowych, świadczenia usług w zakresie laboratorium mechanicznego oraz metrologicznego. W związku z tym dysponuje halami produkcyjnymi wyposażonymi w specjalistyczne maszyny i urządzenia, placami składowymi z wielkogabarytowymi suwnicami, laboratoriami badawczymi, wytrzymałościowymi, metrologicznymi, metalograficznymi, własną flotą transportową oraz wykwalifikowanymi pracownikami produkcyjnymi, w tym personelem nadzoru i zespołem konstruktorów.
- Polska Grupa Górnicza, jako jedno z kluczowych przedsiębiorstw polskiej gospodarki, to dla PGZ naturalny partner do współpracy. Infrastruktura PGG pomoże usprawnić proces realizacji programów modernizacji technicznej polskiej armii, m.in. w zakresie serwisu i remontów sprzętu znajdującego się w portfolio Grupy PGZ. Analogicznie, niektóre rozwiązania oferowane przez nasze zakłady mogą pomóc spółkom wchodzących w skład PGG – wskazał Marcin Idzik, członek zarządu PGZ.
Polska Grupa Zbrojeniowa to jeden z największych koncernów obronnych w Europie, produkujący innowacyjne systemy i rozwiązania używane przez Siły Zbrojne RP oraz formacje sojusznicze. Potencjał produkcyjny grupy jest jednym z kluczowych czynników bezpieczeństwa kraju i stanowi fundament współpracy z Polską Grupą Górniczą.
Polska Grupa Górnicza to największa polska spółka węglowa. W jej skład wchodzi siedem kopalń: KWK ROW (ruchy: Chwałowice, Jankowice, Marcel, Rydułtowy), KWK Ruda (ruch Bielszowice i Halemba), KWK Piast-Ziemowit (ruch Piast i Ziemowit), KWK Bolesław Śmiały, KWK Sośnica, KWK Staszic-Wujek (ruch Murcki-Staszic i Wujek) oraz KWK Mysłowice-Wesoła. Obecnie spółka zatrudnia ok. 36,7 tys. osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Nie dodałem że były to zaplanowane działania UE. Górnictwo samo się zamknie. Zarobki mało atrakcyjne i nie chcą tu pracowac.
A ja się wtrącę w wasze komentarze haha Każdy kto pracuje w górnictwie wie niczego nie trzeba zamykać radykalnie Tylko wystarczyło przez 10 lat nie przyjmować dużej ilości załogi I już za może trzy do siedmu lat większość załogi odejdzie na 50 tkę lub na urlopy górnicze Ja mam 25 lat 2033 Jak będą urlopy 5 letnie to ile mi zostało niecałe 4 lata a takich ludzi jest więcej Braknie załogi i nie musi Unia Europejska czy Tusk tego zamykać
@Realny Mirku z nicka w nierealu - fascynujące to połączenie. Zważając, że krzyczysz (wykrzykniki) - domniemam, że masz niezbite dane do tego o czym piszesz? Podziel się nimi. Choćby - Grenevia, nie jest w strukturach PGG i jej to nie dotyczy, a piszesz, że dotyczy ekhm; , a tu jak byk pisze, że chodzi o infrastrukturę PGG (ZRP), która ma pomóc w modernizacji polskiej armii. Rozumiem, że lepiej wywieźć dany BWP do Niemiec i tam go remontować. Dopłacamy do likwidacji zdolności produkcyjnych, z nakazu UE. Co jest efemerydą na skalę światową. Ale jak lubisz finansować rakiety, to twoja sprawa. Mój nich to nazwa bożka - nie odmienia się. Ja biorę prysznic, a ty zjedz loda dla ochłody. I czytaj treści całościowo. Miłego dnia.
Kochany Secie( tak się chyba twój nick odmienia) żadne PGG nie przetrwa, no może jakaś jedna rybnicka kopalnia! Jeśli Bogdanka tak ogranicza działalność, to co dopiero upadłe kopalnie PGG czy PKW! A taka INICJATYWA to po prostu przebranżowienie zakładów metalowych produkujących dla górnictwa na produkcję wojskową którą UE akceptuje. Proponuję zimny prysznic w te upały!
Kiedy podwyżka i większe flapsy?
@hasler. PGG przetrwa dłużej niż myślisz. A takim inicjatywą należy przyklasnąć. One wzmacniają naszą rację stanu.
Długoletnie... to ile PGG Lat jeszcze przetrwa?