Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia skonsultuje z mieszkańcami optymalne modele przesiadek w rejonach stacji i przystanków remontowanego obecnie fragmentu linii kolejowej nr 131 między Chorzowem Batorym i Tarnowskimi Górami.
Kontekstem są prace PKP Polskich Linii Kolejowych w ramach wartej ponad 1,5 mld zł brutto przebudowy linii nr 131, tzw. magistrali węglowej, w centralnej części woj. śląskiego. Po zawarciu umowy pod koniec 2020 r. początkowo trwało projektowanie inwestycji. Prace i utrudnienia rozpoczęły się wiosną 2022 r.
Dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, to jedna z kluczowych tras przygotowywanej Kolei Metropolitalnej - przedsięwzięcia inwestycyjno-organizacyjnego, którego efektem ma być oparcie głównych przewozów pasażerskich w regionie o kolej.
Jak przypomniała GZM w zapowiedzi konsultacji, na remontowaną obecnie linię pociągi wrócą w 2025 r. Będą jeździły na trasie od Tarnowskich Gór do Katowic o prawie 20 min. krócej, niż dotąd i kursowały częściej.
Do udziału w przygotowywanych konsultacjach w formule Forum Obywatelskiego zaproszeni są mieszkańcy Bytomia, Chorzowa, Piekar Śląskich, Radzionkowa, gminy Świerklaniec, Tarnowskich Gór oraz dwóch dzielnic Zabrza - Rokitnicy i Helenki. To gminy, dla których ważną drogą transportu będzie remontowana właśnie linia kolejowa.
Jak wyjaśniają przedstawiciele GZM, w wydarzeniu weźmie udział 43 mieszkańców z różnych miejscowości i grup wiekowych. Dotąd z bazy meldunkowej wylosowano adresy 4 tys. gospodarstw domowych, do których w ostatnim tygodniu wysłano zaproszenia z kodem umożliwiającym rejestrację.
Zainteresowani mieszkańcy, jeśli znajdą zaproszenie w skrzynce, powinni zarejestrować chęć udziału w sposób podany w zaproszeniu, online lub telefonicznie, do 22 września br. Spośród zgłoszeń wylosowani zostaną uczestnicy Forum, w sposób pozwalający zachować odpowiednią strukturę grupy.
Z osobami, które ostatecznie zostaną wybrane do udziału w Forum, skontaktuje się realizator projektu - Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich. Samo Forum Obywatelskie odbędzie się 5, 12 i 26 października. Uczestnicy, którzy wezmą udział we wszystkich trzech spotkaniach, otrzymają rekompensatę finansową.
Pierwszego dnia uczestnicy dowiedzą się o aktualnym stanie transportu zbiorowego w regionie oraz poznają różne rozwiązania i pomysły na jego rozwój. Ta część Forum będzie transmitowana. Pozostałe dwa dni to dyskusja na temat różnych opcji i wspólna praca nad najlepszymi rozwiązaniami. Uczestnicy opracują konkretne rekomendacje.
Forum z zasady będzie miało charakter zamknięty - tylko wylosowane osoby mogą wziąć w nim udział. Zainteresowani, którzy będą chcieli podzielić się opiniami z uczestnikami Forum, mogą zgłosić się pod adresem: konsultacje@feps.pl. Pracownicy Fundacji poinformują o sposobach i możliwościach zaangażowania się w Forum.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.