Wielicka kopalnia należy do najchętniej odwiedzanych turystycznych atrakcji Małopolski i to potwierdzają liczby. Jak podają służby prasowe, 8 sierpnia solne progi przekroczył milionowy gość w 2024 r., a nieco ponad tydzień później, 17 sierpnia, kopalnia zanotowała ponad 10 tys. zwiedzających. To tegoroczny frekwencyjny rekord.
Niewiele brakło do historycznego dziennego rekordu, który padł w podziemnej Wieliczce jeszcze przed pandemią. 3 maja 2019 r. na zwiedzanie solnego zabytku wybrało się aż 10 286 osób.
- Tak duże zainteresowanie kopalnią bardzo cieszy. Notujemy systematyczny wzrost ruchu turystycznego. Od stycznia do lipca kopalnię odwiedziło o 13 proc. więcej osób niż w 2023 roku – podsumowuje Mariusz Kot, członek zarządu Kopalni Soli Wieliczka Wsparcie.
– Świetne wyniki są powodem do radości, ale nade wszystko motywują do dalszej pracy. Nasza kopalnia to obiekt figurujący na Liście Dziedzictwa UNESCO i tak też musi być udostępniana: bezpiecznie, komfortowo, na światowym poziomie - dodaje.
Kopalnia tegoroczny długi sierpniowy weekend (15-18 sierpnia) zamknęła liczbą 37 889 turystów. Zwiastunem rekordowej soboty 17 sierpnia były już 3 maja, gdy kopalnię zwiedziło jednego dnia 9 121 osób oraz 24 lipca, kiedy to odnotowano 8 718 zwiedzających. Od stycznia do lipca 2024 w podziemiach najliczniejsi okazali się obcokrajowcy (60 proc). „Pierwszą piątkę” utworzyli kolejno Brytyjczycy (137 tys. osób), Włosi (prawie 42 tys.), Francuzi (39,7 tys.), obywatele Stanów Zjednoczonych (34,6 tys.) oraz Hiszpanie (32,3 tys.). Wieliczkę najczęściej odwiedzają Europejczycy, choć w 2024 na solnym szlaku pojawiają się również goście z Azji, Afryki, Australii i Oceanii, Ameryki Północnej.
Rośnie popularność Trasy Górniczej. Z zasady bardziej wymagająca niż Trasa Turystyczna przyciągnęła już 19,7 tys. śmiałków pragnących sprawdzić się w podziemnym fachu (dane od stycznia do lipca). Małopolanie, turyści, kuracjusze chętnie zaglądają do znajdującej się na powierzchni tężni solankowej Kopalni Soli Wieliczka. Od stycznia do lipca 2024 z dobroczynnych, relaksujących inhalacji skorzystało przeszło 112 tys. osób – to o ponad 34 proc. więcej niż w tych samych miesiącach rok temu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.