Minister przemysłu Marzena Czarnecka w piątek, 9 sierpnia, spotkała się w siedzibie resortu w Katowicach z przedstawicielami Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce. Szefowa MP i reprezentanci strony społecznej rozmawiali o pracach nad projektem rozporządzenia w sprawie ratownictwa górniczego, zasadach wypłaty dodatków za udział w akcjach oraz luce pokoleniowej w ratownictwie górniczym.
Minister Czarnecka w mediach społecznościowych poinformowała, że ukończeniu są prace nad projektem rozporządzenia, które ma szczegółowo określić zakres pracy ratowników.
"Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważna i niebezpieczna jest praca ratowników, którzy niejednokrotnie poświęcają swoje życie i zdrowie uczestnicząc w akcjach na dole. Omówiliśmy dziś szereg kwestii, które dotyczą ratownictwa górniczego. Na ukończeniu są prace nad projektem rozporządzenia, które szczegółowo określa zakres pracy ratowników. Do projektu zostały wniesione poprawki legislacyjne, po zatwierdzeniu których rozporządzenie zostanie podpisane. W najbliższym czasie odbędzie się także spotkanie przedstawicieli ratowników z zarządami spółek wydobywczych w sprawie ujednolicenia zasad wypłaty dodatków za udział w akcjach, w tej sprawie trzeba wypracować potrzebny kompromis" - napisała szefowa resortu przemysłu.
Według danych nadzoru górniczego na koniec 2023 r. w podziemnych zakładach górniczych, w tym w kopalniach wieloruchowych, utrzymywane były 33 kopalniane stacje ratownictwa górniczego i cztery kopalniane punkty ratownictwa górniczego.
Natomiast w zakładach górniczych wydobywających ropę naftową i gaz ziemny oraz siarkę metodą podziemnego wytopu, utrzymywanych było 5 zakładowych stacji (drużyn) ratownictwa górniczego.
Łączna liczba ratowników w zakładach górniczych na dzień 31 grudnia 2023 r. wynosiła 4 424 osoby, w tym: 3 635 w kopalniach węgla kamiennego (w tym 21 proc. osób dozoru); 470 w zakładach górniczych wydobywających rudy miedzi (w tym 38 proc. osób dozoru); 319 w pozostałych zakładach (w tym 56 proc. osób dozoru).
W górnictwie polskim działają obecnie trzy podmioty zawodowo trudniące się ratownictwem górniczym. Są to: Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, Oddział/Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego KGHM Polska Miedź w Lubinie oraz Orlen SA – Oddział Ratownicza Stacja Górnictwa Otworowego PGNiG w Krakowie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jane co 3 lata jubilat sztchty 1.8 za siedzenie plus dodatek co miesiąc a akcje można na palcu policzyć