W piątek, 2 sierpnia, przedstawiciele zarządu Południowego Koncernu Węglowego spotkali z organizacjami związkowymi działającymi w spółce. Jak poinformowali przedstawiciele PKW przedmiotem spotkania były rozmowy dotyczące realizacji programów operacyjnych i ich aktualizacja.
Spotkanie rozpoczęło się w piątek o godz. 8. Zaproszenie na rozmowy otrzymali przedstawiciele wszystkich organizacji związkowych działających w PKW.
- Spotkanie odbyło się na wniosek Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność Południowy Koncern Węglowy S.A., która pismem z 30 lipca br. wniosła o jego zorganizowanie i zaproszenie do rozmów wszystkich organizacji związkowych, niezależnie od ich reprezentatywności. Przedmiotem spotkania były rozmowy w temacie realizacji programów operacyjnych i ich aktualizacja – poinformowali po zakończeniu spotkania przedstawiciele PKW.
- Ponadto, podczas spotkania Zarząd omówił produkcję i sprzedaż w latach 2016-2023 oraz ich wykonanie i plan w roku 2024. Wszystkie kwestie podniesione w piśmie ZOK NSZZ Solidarność zostały omówione - Zarząd przedstawił podstawowe wskaźniki ekonomiczne – wskaźniki efektywności przyjęte do Planu Operacyjnego Jednostki Produkcyjnej Sobieski-Janina-Brzeszcze (POK) stanowiącego element wniosku notyfikacyjnego Komisji Europejskiej. Przedstawiono również informacje o wpływie na spółkę przepisów Rozporządzenia PE i Rady (UE) w sprawie redukcji emisji metanu w sektorze energetycznym oraz rozporządzenia o wymaganiach jakościowych paliw węglowych – czytamy dalej w komunikacie.
- Zarząd spółki po raz kolejny podkreślił, że obecnie wypłata wynagrodzeń nie jest zagrożona, spółka aktualnie nie planuje zwolnień grupowych pracowników, a optymalizacja kosztów związana z uzyskiwanymi niższymi przychodami nie odbywa się kosztem załogi i bezpieczeństwa pracy. Obecnie spółka, wzorem lat poprzednich, aktualizuje POK w związku ze zmianą sytuacji rynkowej. Priorytetem Zarządu jest umożliwienie realizacji umowy społecznej i zabezpieczenie funkcjonowania spółki zgodnie z jej zapisami – wskazano w komunikacie.
Przypomnijmy, że z pismem dotyczącym jak najszybszego spotkania z przedstawicielami zarządu spółki, we wtorek, 30 lipca zwrócili się przedstawiciele Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność Południowego Koncernu Węglowego. Jak wskazali chcą rozmawiać o drastycznie spadającym wydobyciu i sprzedaży węgla oraz obawach dotyczących zwolnień oraz obniżenia, a w nawet zagrożenia, wynagrodzeń w spółce. O szczegółach pisaliśmy tutaj.
Do tych obaw związkowców dzień później, w środę, 31 lipca, odniósł się Łukasz Deja, prezes PKW w liście do załogi. - (…) wypłata wynagrodzeń nie jest zagrożona, a Spółka nie planuje zwolnień grupowych pracowników – napisał m.in. w liście. Informacje nt. listu można znaleźć tutaj.
PKW (dawniej Tauron Wydobycie) do końca 2022 roku był częścią Grupy Tauron. Natomiast 1 stycznia 2023 roku spółka stała się jednoosobową spółką Skarbu Państwa i od tego momentu funkcjonuje poza strukturami kapitałowymi Grupy Tauron.
Do PKW należą trzy zakłady górnicze: Sobieski w Jaworznie, Janina w Libiążu i Brzeszcze w Brzeszczach. Na koniec minionego roku zakłady PKW zatrudniały 6300 osób. W 2023 roku kopalnie spółki wyprodukowały 4,5 mln t węgla, podczas gdy rok wcześniej produkcja wyniosła trochę ponad 5 mln t.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.