- (…) wypłata wynagrodzeń nie jest zagrożona, a Spółka nie planuje zwolnień grupowych pracowników – napisał w liście do pracowników Południowego Koncernu Węglowego prezes spółki Łukasz Deja. Przypomnijmy, że takiego scenariusza obawiają się związkowcy z Solidarności.
Prezes PKW Łukasz Deja wystosował list do pracowników spółki, w środę, 31 lipca. Pismo jest kolportowane na kopalniach, w firmowym intranecie oraz wysyłane mejlem do pracowników. Jak argumentuje na wstępie szef PKW – osobiście chciałby przekazać informacje na temat obecnej sytuacji spółki, w związku z ostatnimi doniesieniami prasowymi dotyczącymi trudnej sytuacji PKW.
- Południowy Koncern Węglowy objęty jest zapisami Umowy Społecznej i Nowym Systemem Wsparcia, który umożliwia nam skorzystanie z pomocy publicznej przewidzianej dla branży górnictwa węgla kamiennego w ramach redukcji zdolności produkcyjnych. Na rok 2024 została zawarta umowa z Ministrem Przemysłu, na podstawie której otrzymujemy środki na finansowanie działalności, w tym na wynagrodzenia za pracę. Dlatego też - wbrew rozpowszechnianym informacjom - wypłata wynagrodzeń nie jest zagrożona, a Spółka nie planuje zwolnień grupowych pracowników – zapewnia prezes PKW.
- Nasza Spółka, podobnie jak całe polskie górnictwo, boryka się aktualnie z nadpodażą węgla. Spadek produkcji energii elektrycznej z paliw kopalnych w Polsce powoduje zmniejszenie zapotrzebowania na nasz produkt. Zarząd dokłada wszelkich starań, aby pozyskać nowe kontrakty. Stale kurczący się rynek zbytu węgla powoduje jednak, że działania te są dużym wyzwaniem, a sprzedaż węgla w tym roku jest na poziomie około 30 proc. niższym niż przewidywano.
Zarząd w ramach prowadzonego dialogu pozostaje w ciągłym kontakcie z przedstawicielami strony społecznej Spółki, informując o poziomie wydobycia i sprzedaży, a także bieżącej sytuacji ekonomicznej. Obecnie produkcja węgla realizowana jest zgodnie z przyjętym Planem Techniczno-Ekonomicznym na rok 2024 i Programem operacyjnym jednostki produkcyjnej Sobieski-Janina-Brzeszcze na lata 2022-2049. W ramach prac koordynowanych przez Ministerstwo Przemysłu, które mają na celu zatwierdzenie przez Komisję Europejską pomocy publicznej udzielanej polskim spółkom górniczym, aktualizujemy założenia obecnego Programu operacyjnego jednostki produkcyjnej Sobieski-Janina-Brzeszcze – czytamy dalej w piśmie.
- Zapewniam Państwa, że Zarząd dokłada wszelkich starań, by - pomimo trudnych warunków rynkowych – umożliwić realizację Umowy Społecznej i zabezpieczyć funkcjonowanie Spółki zgodnie z jej zapisami. Chciałbym Państwa zapewnić, że Zarząd nadal będzie informował Załogę - bezpośrednio oraz za pośrednictwem strony społecznej - o bieżącej sytuacji Spółki, planach strategicznych i wyzwaniach. Podkreślam, że optymalizacja kosztów związana z uzyskiwanymi niższymi przychodami nie odbywa się kosztem załóg górniczych i bezpieczeństwa pracy w naszych kopalniach. Dziękuję Państwu za zrozumienie i rzetelną pracę – kończy prezes Deja.
Jak wskazują przedstawiciele PKW list do pracowników jest reakcją na materiał, jaki pojawił się w portalu netTG.pl Gospodarka – Ludzie opublikowany we wtorek, 30 lipca. W tekście pt. „Zwolnienia? Zagrożone pensje górników? Chcą pilnego spotkania” opisaliśmy obawy przedstawicieli Solidarności z PKW sformułowane w piśmie skierowanym do zarządu spółki. Szczegóły można znaleźć tutaj.
PKW (dawniej Tauron Wydobycie) do końca 2022 roku był częścią Grupy Tauron. Natomiast 1 stycznia 2023 roku spółka stała się jednoosobową spółką Skarbu Państwa i od tego momentu funkcjonuje poza strukturami kapitałowymi Grupy Tauron.
Do PKW należą trzy zakłady górnicze: Sobieski w Jaworznie, Janina w Libiążu i Brzeszcze w Brzeszczach. Na koniec minionego roku zakłady PKW zatrudniały 6300 osób. W 2023 roku kopalnie spółki wyprodukowały 4,5 mln t węgla, podczas gdy rok wcześniej produkcja wyniosła trochę ponad 5 mln t.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
@Energetyk z TD. Ty wiesz dlaczego prąd drożeje - synek. Bo źle druta pociągłeś. A tak nawiasem. Gdy nie było OZE i importu prądu z Niemiec i był wytwarzany z polskiego węgla, był tani.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Bartoszu Kapała jak też bym wolał żeby pracodawca zatrudnił cię na 1/4 etatu a żebyś pracował na cały etat lub na czarno bo mi to obojętne tylko żeby usługi lub produkty ktore oferuje firma były tanie.
Za chwilę to będą tylko zamiatać te przodki ale wypłaty, dodatki i zatrudnienie będzie nadal na tym samym poziomie co za czasów hossy węglowej! Jeszcze będą mieli na pewno żądania podwyżki płac! Żenada :o
Energetyk z TD, nie becz mi tu o przywilejach, bo te każdemu górnikowi się należą, lepiej zainteresuj się dlaczego prąd drożeje.
Ufff... Juz myślałem że będziemy mniej zarabiać... Za te 12 tysięcy i tak ciężko wyżyć
@ Seth. Synek nie wiem czemu ci prąd drożeje, nam w dystrybucji obojętnie z czego prąd płynie, czy z węgla, wiatru słońca czy z zagranicy, najważniejsze, żeby nie dopłacać do waszych wydumanych przywilejów.
@Energetyk z TD. Czemu mi prąd drożeje od darmowego słońca i wiatru? Kup sobie uprząż bo wiatrak czeka. A taki serwisant zarabia 26000 pln . @Realny Mirek. Nie ma problemów. Bo wszystko się zlikwiduje.
Chwała ci panie ,że Tauron pozbył się tego bankruta. Cał grupa dokładała do ich 14,Barbórek, piórnikowych i dziesiątek innych socjalów. Miedzianowłosy folks POwien jeszcze ich sprywatyzować
Czyli żyć nie umierać, a o problemach NIE meldować! Czyli związkowcy straszą?