W czwartek, 1 sierpnia, ruszył doroczny plebiscyt publiczności, w którym mieszkańcy wybierają swoje ulubione realizacje w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2024. Głosowanie potrwa do końca sierpnia. W gronie kandydatów jest realizacja z górniczym rodowodem, czyli Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju.
W ramach plebiscytu będzie można przyznać punkty trzem ulubionym realizacjom zgłoszonym do konkursu. Realizacja, która uzyska największą liczbę głosów zdobędzie Nagrodę Publiczności. Wśród uczestników głosowania rozlosowane zostaną nagrody rzeczowe.
Do konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego wpłynęło 39 zgłoszeń z 24 gmin, po ocenie formalnej 35 realizacji zostało zakwalifikowanych do dalszej oceny. Wśród zgłoszonych realizacji są zarówno przestrzenie publiczne tj. place miejskie, założenia parkowe, zieleńce, tereny rekreacyjne i sportowe, jak i obiekty użyteczności publicznej m.in. obiekty historyczne, zaadaptowane do nowych funkcji, jak i zupełnie nowe realizacje, pełniące funkcje obiektów kultury, edukacji i rekreacji.
Oceny zgłoszonych realizacji, niezależnie od plebiscytu publiczności, dokona również jury konkursowe złożone z członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno – Architektonicznej. W tegorocznej edycji konkursu szczególnie promowane będą rozwiązania, które realizują strategiczną wizję rozwoju województwa śląskiego – „Zielone Śląskie”, tym samym wzmacniają odporność na zmiany klimatu, są energooszczędne, neutralne emisyjnie, zgodne z cyklami natury i przyjazne dla zdrowia i komfortu życia mieszkańców. Spośród zgłoszonych do konkursu realizacji jury rekomenduje Zarządowi Województwa Śląskiego realizacje do przyznania Nagród i Wyróżnień Marszałka Województwa Śląskiego.
Postindustrialne dziedzictwo pograniczna – przebudowa z rozbudową obiektu na centrum dziedzictwa postindustrialnego „Łaźnia Moszczenica” w Jastrzębiu-Zdroju wraz z zagospodarowaniem terenu - tak dokładnie nazywa się projekt zrealizowany w Jastrzębiu-Zdroju. Zakładał on dostosowanie budynku byłych łaźni górniczych kopalni Moszczenica na Centrum Dziedzictwa Postindustrialnego Łaźnia Moszczenica (CDP).
„Opuszczony budynek został przejęty przez samorząd gminy. Założeniem projektowym było pozostawienie budynku w jak najsurowszym stanie i w rezultacie wyeksponowanie historii jaką reprezentuje. Zachowanie szczerości architektonicznej budynku - ze względu na surowe przepisy przeciwpożarowe, wymagania dotyczące budynków publicznych czy w końcu zupełnie nową funkcję, którą należało wpisać w istniejącą „skorupę” - wymagało wiele pracy projektowej. Wyeksponowana została żelbetowa konstrukcja nośna budynku, wraz z wysokimi na dwie kondygnacje przestrzeniami użytkowymi. Co ciekawe, uważni zwiedzający wciąż mogą zauważyć pozostawione przez pierwszych budowniczych napisy, utrwalone na żelbetowych słupach i belkach. Nowa stolarka okienna zachowała oryginalne podziały. Płyty elewacyjne zachowały oryginalny wygląd, w części będąc po prostu wyczyszczone, a w części wymienione na nowe, lecz o takiej samej estetyce. Zachowano autentyczne detale, jak stalowe mocowania płyt elewacyjnych do konstrukcji czy stalowe opaski na słupach. W części klatek schodowych pozostawiono też oryginalne stopnice, wysłużone przez zastępy pracujących tu górników. Elementy takie jak posadzki przemysłowe, odsłonięte instalacje, przeszklony szyb windowy, oryginalne materiały pokazane we wnętrzach – beton, cegła, kamień i stal – dopełniają industrialnej charakterystyki całości. W ramach adaptacji budynku powstała wieloczęściowa ekspozycja pokazująca historię, rozwój, aspekty kulturowe Górnego Śląska z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod prezentacji z zachowaniem pełnej interaktywności eksponatów i prezentacji oraz z klasycznymi eksponatami górniczymi" - tak opisano projekt na stronie konkursu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.