W Zabrzu w zabytkowych budynkach po dawnej kopalni Ludwik trwają prace konserwatorskie i remontowo-budowlane - podał zabrski magistrat. Są one finansowane są z budżetu miasta zgodnie z uchwałą Rady Miasta podjętą w marcu br.
Na terenie dawnej kopalni Ludwik przy ul. Hagera prace są prowadzone w dwóch obiektach, w budynku szatni – łaźni oraz w hali warsztatowej z kuźnią. Zespół zabudowy tej kopalni zaliczany jest do architektury przemysłowej o wysokiej wartości zabytkowej. Obiekt stanowi przykład właściwej adaptacji dawnych zabudowań postindustrialnych do nowych, współczesnych funkcji.
Trwa również remont elewacji w zabytkowym kościele św. Anny. To wyjątkowa świątynia łącząca w swej architekturze dwa style - gotyk i romanizm. Świątynia jest nazywana zabrzańskim muzeum sakralnym z powodu ilości postaci świętych, które w niej się znajdują oraz obrazów. Kościół budowano w latach od kwietnia 1897 r do października 1900.
Kopalnia Węgla Kamiennego Ludwik działała od 1873 r. do 1 kwietnia 1978 r. Około 1928 r. dysponowała czterema szybami. Od 1932 r. została wydzierżawiona przedsiębiorstwu Borsig-Kokswerke AG. Do 1945 r. zakład nosił nazwę Ludwigsglück (Szczęście Ludwika), następnie Ludwik. Po nacjonalizacji, czyli od 1945 r. kopalnia należała do Zabrzańskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego. 1 kwietnia 1958 została połączona z KWK Concordia. Zakłady działały pod wspólną nazwą Ludwik-Concordia. Po zakończeniu wydobycia i likwidacji kopalni jej zabudowania zostały odkupione przez Przedsiębiorstwo Górnicze Demex, które podjęło się rewitalizacji części obiektów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.