Ciepłownia w położonym niedaleko granicy z Polską Frýdku-Místku, jako pierwsza w kraju morawsko-śląskim w Czechach, całkowicie zrezygnowała z węgla i od czerwca spala wyłącznie biomasę i gaz ziemny. Inwestycja w budowę kotła na biomasę i zgazowanie kotłów węglowych sięgnęła ponad 500 mln koron, z czego na biokocioł około 300 mln koron.
- Historycznie rzecz biorąc, współspalanie biomasy odbywa się tu od około dziesięciu lat. Do produkcji ciepła i prądu częściowo wykorzystywaliśmy biomasę, a częściowo węgiel kamienny. Zastąpiliśmy go gazem ziemnym, co oznacza, że od tego roku będziemy spalać wyłącznie biomasę i gaz ziemny, a nie inny węgiel, co oczywiście prowadzi do znacznej redukcji emisji, zwłaszcza emisji CO2, a także do tego, że będziemy w stanie utrzymać w mieście interesującą cenę dla mieszkańców w dłuższej perspektywie – powiedział Jakub Tobola, dyrektor sprzedaży grupy Veolia.
W ciepłowni Frýdek-Místek pracuje obecnie kocioł K4 o mocy 18 megawatów na biomasę, który wytwarza około 60 proc. zapotrzebowania na ciepło. Pozostałe 40 proc. wytwarzają kotły na gaz ziemny K2 i K3, każdy o mocy 50 megawatów. Kocioł na biomasę, działający od 2013 r., do niedawna był własnością firmy zewnętrznej. Od tego roku należy do Veolii.
- Nastąpiła konsolidacja majątku ciepłowni i jednocześnie zakończył się proces dekarbonizacji. To wszystko oznacza przewagę konkurencyjną, nie wchodzą w grę uprawnienia do emisji, więc jest miejsce na stworzenie interesującej oferty dla klientów, a to jest najważniejsze – powiedział Petr Korč, burmistrz Frydka-Mistka.
We Frydku-Mistku Veolia Energie dostarcza ciepło we współpracy z miejską spółką Distep do 18 000 gospodarstw domowych, szkół, centrów handlowych, szpitala oraz innych instytucji i firm. Prezes zarządu Distep Jiří Čuda powiedział, że średnia cena dla klienta w regionie wynosi obecnie około 900 koron za gigadżul ciepła, czyli ok. 170 zł.
- Oferujemy jedne z najniższych cen w Republice Czeskiej za dostawy energii cieplnej – powiedział Čuda.
Veolia przygotowuje kolejne ciepłownie w regionie do dekarbonizacji.
- Do 2030 r. jako Veolia planujemy odejść od węgla we wszystkich naszych ciepłowniach i zakładach, niezależnie od tego, czy będzie to ciepłownia w Krnowie, Ostrawie czy Karwinie – powiedział Tobola.
Grupa Veolia Energie z siedzibą w Ostrawie jest jedną z największych grup energetycznych w Republice Czeskiej i największym dystrybutorem ciepła. Zaopatruje 580 000 gospodarstw domowych, ponad 300 przedsiębiorstw przemysłowych i 1800 obiektów takich jak szpitale czy szkoły.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.