Spółka Restrukturyzacji Kopalń realizuje założenia nowej polityki mieszkaniowej, w ramach której uruchamiane są procedury sprzedaży lokali mieszkaniowych. Przedstawiciele SRK po raz kolejny spotkali się w tej sprawie z mieszkańcami.
Jak poinformowali przedstawiciele SRK, tym razem spotkanie dotyczyło możliwości wykupu lokali zakładowych w bloku przy ul. Worpie 1, 1a i 3 w Bytomiu. Mariusz Jończyk, wiceprezes SRK S.A. ds. Zasobów Mieszkaniowych i Odwadniania Kopalń spotkał się z delegacją mieszkańców. W wydarzeniu uczestniczyli również Anna Piontek, zastępca dyrektora Oddziału Administracja Zasobów Mieszkaniowych oraz przedstawiciel kancelarii prawnej.
Omówiono aktualny stan prawny nieruchomości oraz prowadzone przez spółkę działania. Budynek przy ul. Worpie 1, 1a i 3 spółka przejęła w 2017 r. po likwidacji Kompanii Węglowej S.A. Ma on nieuregulowany stan prawny, bo częściowo posadowiony jest na gruncie należącym do osób prywatnych. Sytuacja ta uniemożliwiała uruchomienie procedur wykupu lokali w trybie Ustawy z 15 grudnia 2000 roku, z bonifikatą do 95%.
Oddział AZM podejmował próby ustalenia spadkobierców właścicieli prywatnych gruntów i uregulowania stanu prawnego. Wystąpiono również do centralnej bazy PESEL. Niestety, pomimo wielomiesięcznych starań ze strony SRK, nie było możliwości ustalenia właścicieli. W związku z tym spółka skierowała sprawę do Sądu Rejonowego w Bytomiu. Zbierana jest również niezbędna dokumentacja. Po ustanowieniu przez sąd kuratora sprawy, SRK złoży wniosek o stwierdzenie zasiedzenia własności nieruchomości.
Przedstawiciele SRK zadeklarowali pełną otwartość we współpracy z mieszkańcami. Niezwłocznie po uzyskaniu orzeczenia sądu stwierdzającego zasiedzenie, spółka rozpocznie procedurę sprzedaży mieszkań zakładowych z bonifikatą osobom uprawnionym, zgodnie z przepisami ustawy.
Uwalnianie zasobów mieszkaniowych należących do Spółki Restrukturyzacji Kopalń wiąże się z nową polityką właścicielską. Przepisy Ustawy z 15 grudnia 2000 roku umożliwiają wykup przez osoby uprawnione lokali zakładowych z bonifikatą do 95 proc. SRK podejmuje starania, aby tam, gdzie to tylko możliwe, mieszkania trafiły w ręce uprawnionych lokatorów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A co jeśli Sąd nie ustanowi kuratora? Bo może ze względu na wiek spadkobierców mogą być już spadkodawcami? Już przykład Kolejowej w Będzinie pokazuje jak srk nie potrafi rozwiązać takich spraw.