Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała w komunikacie, że nie eksportuje węgla na rynki azjatyckie, a rynkiem zbytu dla produkowanego przez spółkę węgla koksowego jest Europa Środkowa. W ten sposób odniosła się do pojawiających się informacji, jakoby ograniczenia chińskich projektów produkcji stali w technologii wykorzystującej koks miały negatywny wpływ na działalność Grupy Kapitałowej JSW.
„Ograniczenia, o których jest mowa w opublikowanym Raporcie Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem CREA (globalna organizacja badawcza zajmująca się promowaniem czystej energii i badaniem rozwiązań w zakresie zanieczyszczenia powietrza z siedzibą w Finlandii) dotyczące chińskich projektów produkcji stali nie mają znaczącego wpływu na działalność Jastrzębskiej Spółki Węglowej” – czytamy w komunikacie.
GK JSW jest znaczącym eksporterem koksu, w tym na rynki zamorskie, głównie do Indii, które są najbardziej perspektywicznym rynkiem z uwagi na prowadzone inwestycje w nowe zdolności produkcyjne stali z wykorzystaniem koksu.
„Potencjalny wpływ ograniczeń chińskich projektów produkcji stali w technologii wykorzystujących koks należy rozpatrywać w szerszym zakresie. Chiny będące największym producentem węgla koksowego na świecie produkując koks bazują na własnych zasobach węglowych. Import stanowi poniżej 10 proc. zużycia, w tym tylko 2 proc. z Australii i ok 80 proc. z Mongolii i Rosji. Chiny nie są eksporterem węgla koksowego” – wyjaśnia spółka.
Aktualnie największy wpływ na ceny węgla australijskiego, będącego podstawą wyznaczania cen kontraktowych w JSW mają Indie, gdzie w związku z rozbudową mocy produkcyjnych stali z użyciem koksu znacząco wzrastać będzie zapotrzebowanie na koks i węgiel koksowy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.