Europejskie Stowarzyszenie Eurelectric podało, że prawie trzy czwarte (74 proc.) całej energii elektrycznej w pierwszym półroczu 2024 r. zostało wyprodukowane ze źródeł niskoemisyjnych, wliczając w to odnawialne źródła energii i atom.
Dane potwierdzają zatem - po pierwsze - rosnące tempo dekarbonizacji, po drugie - wskazują też na stabilizację europejskiej floty nuklearnej, gdyż za aż dwadzieścia cztery procent produkcji (w tych 74 proc.) odpowiadała właśnie energetyka jądrowa.
Po trzecie, dane wskazują na malejącą rolę węgla, który odpowiada za około 9 proc. wytwarzanej energii elektrycznej. Pozostałą część ( 17 proc.) stanowiła energia elektryczna wytwarzana z gazu ziemnego.
W porównaniu rok do roku udział źródeł odnawialnych w europejskim miksie elektroenergetycznym wzrósł o około 6 proc.
- Tempo zmian jest imponujące. Liczby te dokumentują, że wysiłki koncernów energetycznych na rzecz dekarbonizacji posuwają się naprzód – powiedział Sekretarz Generalny Eurelectric Kristian Ruby.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Hahahah i gdzie ten tani prąd... 9% z węgla... dalej walczmy o czyste powietrze bo przecież tak trujemy .... aaaaaaaa planeta płonie