Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach organizuje uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego śp. Franciszka Poloczka znakiem pamięci „Tobie Polsko". Wydarzenie odbędzie się w 103. rocznicę zakończenia III powstania śląskiego.
Wydarzenie z udziałem rodziny powstańca, przedstawicieli władz samorządowych oraz Instytutu Pamięci Narodowej, odbędzie się 5 lipca 2024 r. na cmentarzu parafialnym w Katowicach przy ul. Francuskiej. W uroczystości weźmie udział dr hab. Karol Polejowski, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach.
Franciszek Poloczek urodził się w 1899 r. w Łabędach. Podczas I powstania śląskiego walczył na terenie Bytomia i Rudy Śląskiej. Natomiast rok później w okresie II powstania brał udział w toczonych walkach na terenie Gliwic. W 1921 r. w czasie III powstania walczył m.in. na terenie Gliwic, Kędzierzyna, Pogorzeleca, Starego Koźla, Januszkowic, Niezdrowic, Sławęcic i Góry Św. Anny.
Akcja oznaczania grobów znakiem pamięci opracowanym przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach rozpoczęła się 5 lipca 2021 r w dzień setnej rocznicy zakończenia III powstania śląskiego. Znak pamięci „Tobie Polsko" ma formę proporczyka o rozmiarach ok. 20 na 8 cm wykonanego z porcelany nagrobnej. Umieszczono na nim inwokację „Tobie Polsko", pod którą znajduje się wizerunek orła otoczonego datami powstań, a poniżej napisy „Grób Powstańca Śląskiego" i „Instytut Pamięci Narodowej".
Proporzec jest wzorowany na sztandarze powstańczym „Tobie Polsko", który wykonano na początku 1920 r. w pracowni przy redakcji „Katolika" w Bytomiu i który obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny. Muzeum posiada także fotografię z uroczystości upamiętniającej uchwalenie Konstytucji 3 Maja, która przedstawia pochód mieszkańców wsi Osiek (pow. strzelecki, woj. opolskie) z tymże sztandarem niesionym przez A. Szulca do Rozmierzy. Uroczyści te obchodzono na całym Górnym Śląsku w niedzielę 2 maja 1920 r. i były to pierwsze legalne obchody tej rocznicy na tym terenie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.