W czwartek, 4 lipca, ogłoszono nabór na stanowisko wiceprezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Ogłoszenie w tej sprawie opublikowano w Biuletynie Informacji Publicznej. Przypomnijmy, że obecnie kierownictwo WUG składa się z prezesa Piotra Litwy, II wiceprezesa Piotra Wojtachy oraz dyrektor generalnej Krystyny Samek-Skwary. Do 18 czerwca br. I wiceprezesem Urzędu był Krzysztof Król.
Nabór na stanowisko wiceprezesa ogłosił prezes WUG na podstawie ustawy Prawo geologiczne i górnicze. Zgłoszenie kandydatów będą przyjmowane do 15 lipca w siedzibie Urzędu w Katowicach. Można je wysłać lub złożyć osobiście.
„Kandydaci dopuszczeni przez zespół do udziału w dalszym postępowaniu, tj. spełniający wymogi formalne, otrzymają zaproszenie na rozmowę na adres poczty elektronicznej wskazany w zgłoszeniu, ze skutkiem doręczenia” - podano w ogłoszeniu. Dodano, że rozmowy z kandydatami zakwalifikowanymi do udziału w dalszym postępowaniu zostaną przeprowadzone w uzgodnionym przez zespół terminach.
W czasie rozmów kandydaci będę musieli wykazać się wiedzą o zakresie działalności Wyższego Urzędu Górniczego oraz wiedzą niezbędną do wykonywania zadań na stanowisku wiceprezesa. Ponadto brane pod uwagę będą kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz posiadana kompetencje kierownicze.
Wynik naboru zostanie ogłoszony przez umieszczenie informacji w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu i Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
WUG jest centralnym urzędem administracji rządowej, nadzorowanym przez ministra przemysłu. Urzędem kieruje prezes, którego powołuje i odwołuje premier. Od czerwca br. prezesem WUG jest Piotr Litwa.
Głównym zadaniem Wyższego Urzędu Górniczego oraz podległych mu okręgowych urzędów górniczych jest nadzór i kontrola zakładów górniczych w Polsce w celu ochrony życia i zdrowia górników, ochrony środowiska na terenach eksploatacji górniczej, a także rekultywacji gruntów pogórniczych. WUG w Katowicach ustanowiony został rozporządzeniem Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej z 24 czerwca 1922 r. Ten dzień uznaje się za powstanie współczesnego polskiego nadzoru górniczego.
Według stanu na dzień 31 grudnia 2023 r., nadzorem i kontrolą urzędów górniczych było objętych 7410 zakładów górniczych, w tym: 31 podziemnych zakładów górniczych (19 kopalń wydobywających węgiel kamienny, prowadzących działalność w 30 ruchach, cztery kopalnie węgla kamiennego w likwidacji - w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń, jedna kopalnia węgla kamiennego w budowie, trzy kopalnie rud miedzi, jedna kopalnia rud cynku i ołowiu w likwidacji, jedna kopalnia soli, jeden zakład górniczy wydobywający gips i anhydryt, jeden zakład górniczy wydobywający solankę do celów leczniczych) oraz 7276 odkrywkowych zakładów górniczych i 103 otworowe zakłady górnicze.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Ja
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.