W Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla w kopalni Pniówek, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, 26 czerwca odbyła się prezentacja nowo zainstalowanych filtrów tarczowych. Są one ważnym elementem projektu modernizacji obiegu wodno-mułowego. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele zakładów przeróbczych z zakładów JSW oraz Polskiej Grupy Górniczej.
Realizacja tej inwestycji to pierwszy etap szeroko zakrojonego planu pod nazwą „Modernizacja obiegu wodno-mułowego w ZPMW KWK Pniówek”. Ze względu na rosnącą liczbę drobnych ziaren w obiegu wodno-mułowym i postępującą degradację parku maszyn, obieg był często przeciążony, dlatego podjęto decyzję o jego długofalowej modernizacji.
Jak tłumaczy Michał Czerwiński, główny inżynier ds. przeróbki mechanicznej w kopalni Pniówek, wykorzystanie nowych filtrów to krok naprzód w stosowanej dotychczas technologii.
Zrealizowana modernizacja pozwoli na znaczące zwiększenie wydajności węzła odwadniania flotokoncentratu przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów jakości węgla koksowego, na czym najbardziej nam zależy – wyjaśnia Czerwiński.
Nowe filtry zostały zaprojektowane i wykonane w oparciu o doświadczenia, a także uwagi pracowników Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla w kopalni Pniówek. Wyprodukowała je i zaprojektowała firma Wrębowa sp. z o.o.
Jak podają służby prasowe JSW, w ciągu godziny z nowego filtra można uzyskać do 100 t flotokoncentratu, odwodnionego do poziomu 20 proc. Dotychczas użytkowane filtry uzyskiwały wydajności do 50 t na godzinę i poziom wilgoci 22 proc. Nowe urządzenia charakteryzują się także lepszymi możliwościami bieżącej konserwacji i czyszczenia oraz dostępnością podzespołów, co ma duże znaczenie dla utrzymania nieprzerwanego ruchu zakładu.
W sumie w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla w kopalni Pniówek zamontowanych jest osiem filtrów tarczowych, w tym dwa nowego typu – FTC-200. W dalszych etapach programu modernizacji przewiduje się wymianę pozostałych starych filtrów.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.