Zwyczajne Walne Zgromadzenie Taurona nie udzieliło we wtorek członkom byłego zarządu absolutorium za rok 2023 - poinformowała spółka. Walne natomiast udzieliło absolutorium za 2023 r. ówczesnym członkom rady nadzorczej.
Za cały 2023 r. akcjonariusze nie udzielili absolutorium b. prezesowi Pawłowi Szczeszkowi, oraz b. wiceprezesom: Patrykowi Demskiemu, Bogusławowi Rybackiemu, Krzysztofowi Surmie, Tomaszowi Szczegielniakowi i Arturowi Warzosze. Zarząd Taurona w tym składzie w całości został odwołany 13 lutego 2024 r.
W oddzielnych uchwałach walne udzieliło natomiast absolutorium za 2023 r. członkom ówczesnej rady nadzorczej Taurona.
Walne zajęło się też absolutorium dla zarządu za rok 2015 i udzieliło go ówczesnemu prezesowi Dariuszowi Luberze, oraz wiceprezesom Aleksandrowi Gradowi, Katarzynie Rozenfeld, Stanisławowi Tokarskiemu i Krzysztofowi Zawadzkiemu.
Tauron Polska Energia zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Od 2010 r. spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie m.in. w indeksach WIG20 i WIG30. W strukturze akcjonariatu Taurona Skarb Państwa ma 30,06 proc. głosów, KGHM Polska Miedź (spółka kontrolowana przez Skarb Państwa) 10,39 proc., Nationale Nederlanden 5,06 proc., a pozostali akcjonariusze 54,49 proc. głosów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
No tak, umorzenie zadłużenia o wartości ok. 4 mld zł wobec Tauronu Wydobycie może budzić wątpliwości. Tym bardziej, że od tej odłużonej spółki dziś znanej jako PKW kupuje się dla grupy Tauronu nadal węgiel i płaci realne pieniądze. A można by rozliczać z tego długu. Trudno w tym dopatrzeć się gospodarności, raczej polityki. Ale menadżerowie nie powinni tych światów mylić, bo potem mogą być problemy…