Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zadecydowało o wpisaniu tradycji hutniczych i obchodów Dnia Hutnika na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Informację o tym fakcie w swoich mediach społecznościowych przekazało Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.
„Polska jest dumna z hutniczych tradycji! Dziedzictwo pokoleń hutników i hutniczek uznane zostało za równie ważne dla krajowej spuścizny kulturowej jak krakowskie szopkarstwo, pochód Lajkonika, tradycje flisackie na Dunajcu czy koronkarstwo w Koniakowie. Wpis jest efektem wielomiesięcznej współpracy grona depozytariuszy – instytucji, podmiotów i osób kultywujących te tradycje z aż 5 województw: śląskiego, małopolskiego, opolskiego, mazowieckiego oraz dolnośląskiego. Prace w skali ogólnopolskiej koordynowało Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Włączyli się w nie przedstawiciele szeroko pojętego środowiska hutniczego, związkowego i akademickiego” – czytamy w mediach społecznościowych Muzeum.
Wpis na listę koordynowaną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa obejmuje m.in.: tradycje związane z obchodami Dnia Hutnika (w tym uroczyste przemarsze, msze święte w intencji braci hutniczej, uroczystości honorowania jubilatów, przemianek, karczmy i biesiady hutnicze), edukację formalną i nieformalną, socjolekt hutniczy, kulturę muzyczną – w tym hutnicze orkiestry dęte czy tradycje śpiewacze, sferę duchową związaną z kultem św. Floriana, mundury hutnicze czy też symbolikę jak hutnicza flaga czy godło.
Tradycje hutnicze i obchody Dnia Hutnika wymagają nieustannej pielęgnacji i podtrzymywania. To właśnie wielka rola wszystkich depozytariuszy tradycji, którzy zobowiązani są do realizacji 5-letniego planu ochrony.
Starania o wpis tradycji hutniczych na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, koordynowane przez Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, zyskały wsparcie finansowe ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego pozyskanych na ten cel przez Muzeum latach 2023, 2024.
Depozytariuszami wpisu są: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, ArcelorMittal Poland, JSW SA, KGHM Polska Miedź SA, Huta Bankowa, Huta Pokój Profile, Koksoprojekt, Krajowa Sekcja Hutnictwa NSZZ Solidarność, Magazyn Hutniczy, MDK Batory, Minec Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych, Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, Politechnika Częstochowska, Politechnika Śląska, Siemianowickie Centrum Kultury, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego w Polsce, Stowarzyszenie Doliny Małej Panwii, Stowarzyszenie Przyjaciół Huty Warszawy, Walcownia Blach Batory, Węglokoks SA, Związek Pracodawców Przemysłu Hutniczego, byli i obecni pracownicy zakładów, działacze związkowi, społecznicy z terenu województwa śląskiego, dolnośląskiego, małopolskiego, opolskiego oraz mazowieckiego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.