Od poniedziałku, 1 lipca, Wyższy Urząd Górniczy ma nowy statut. Zarządzenie ministra przemysłu w tej sprawie tego właśnie dnia zostało ogłoszone i wtedy też weszło w życie.
Nowe zarządzenie uchyliło poprzednie z 7 października 2022 r., które wydał minister aktywów państwowych.
W statucie zapisano m.in, że Wyższy Urząd Górniczy, zwany dalej „Urzędem”, zapewnia obsługę Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, zwanego dalej „Prezesem”, działając pod jego bezpośrednim kierownictwem.
Wskazano w nim także komórki organizacyjne wchodzące w skład WUG. Są to: Departament Energomechaniczny i Infrastruktury Podstawowej; Departament Górnictwa Podziemnego i Odkrywkowego; Departament Ochrony Środowiska, Gospodarki Złożem i Wiertnictwa; Departament Prawny; Departament Warunków Pracy i Szkolenia; Biuro Administracyjno-Gospodarcze; Biuro - Archiwum Dokumentacji Mierniczo-Geologicznej; Biuro Budżetowo-Finansowe, Kadr i Szkolenia.
W skład Urzędu wchodzą ponadto: Samodzielny Wydział Organizacyjny - Gabinet Prezesa; Samodzielne Stanowisko do spraw Audytu Wewnętrznego; Samodzielne Stanowisko do spraw Kontroli; Samodzielne Stanowisko do spraw Ochrony Informacji Niejawnych, Obronności i Zarządzania Kryzysowego.
Zapisano w nim także, że Urzędem kieruje prezes przy pomocy wiceprezesów Urzędu, Dyrektora Generalnego Urzędu oraz osób kierujących komórkami organizacyjnymi i samodzielnym wydziałem.
WUG jest centralnym urzędem administracji rządowej, nadzorowanym przez ministra przemysłu. Urzędem kieruje prezes, którego powołuje i odwołuje premier. Od czerwca br. prezesem WUG jest Piotr Litwa.
Głównym zadaniem Wyższego Urzędu Górniczego oraz podległych mu okręgowych urzędów górniczych jest nadzór i kontrola zakładów górniczych w Polsce w celu ochrony życia i zdrowia górników, ochrony środowiska na terenach eksploatacji górniczej, a także rekultywacji gruntów pogórniczych. WUG w Katowicach ustanowiony został rozporządzeniem Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej z 24 czerwca 1922 r. Ten dzień uznaje się za powstanie współczesnego polskiego nadzoru górniczego.
Według stanu na dzień 31 grudnia 2023 r., nadzorem i kontrolą urzędów górniczych było objętych 7410 zakładów górniczych, w tym: 31 podziemnych zakładów górniczych (19 kopalń wydobywających węgiel kamienny, prowadzących działalność w 30 ruchach, cztery kopalnie węgla kamiennego w likwidacji - w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń, jedna kopalnia węgla kamiennego w budowie, trzy kopalnie rud miedzi, jedna kopalnia rud cynku i ołowiu w likwidacji, jedna kopalnia soli, jeden zakład górniczy wydobywający gips i anhydryt, jeden zakład górniczy wydobywający solankę do celów leczniczych) oraz 7276 odkrywkowych zakładów górniczych i 103 otworowe zakłady górnicze.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.