Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, który od w 2008 r. kieruje krajowym programem rozpoznania formacji i struktur do bezpiecznego geologicznego składowania CO2, przystąpił do CCS Institute - światowej organizacji działającej na rzecz rozwoju technologii wychwytu i składowania CO2 w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez PIG-PIB.
W zakresie technologii CCS Institute koordynuje współpracę podmiotów publicznych, naukowych i biznesowych na całym świecie, przekazuje niezbędną wiedzę, ułatwia finansowanie i komercjalizację projektów CCS, wspomaga działania na rzecz społecznej świadomości odnośnie do CCS i polityki klimatycznej. Jego najważniejszym dziełem było sporządzenie (w konsultacji z rządami Wielkiej Brytanii i Australii) „mapy drogowej" CCS.
Instytut stale współpracuje ze strategicznymi partnerami, takimi jak Carbon Sequestration Leadership Forum, International Energy Agency, World Coal Institute, International Aluminium Institute, Carbon Capture and Storage Association, Asian Development Bank, World Bank, Climate Group, Clinton Climate Initiative i Coal Industry Advisory Board. Global CCS Institute zbudował też sieć międzynarodowych organizacji rządowych i pozarządowych, przemysłowych i naukowo-badawczych. Reprezentanci organizacji członkowskich uczestniczą w pracach Instytutu i jego komitetów, biorą udział w wyborze jego władz i mogą być wybierani do władz Instytutu.
30 marca 2011 roku Rada Global CCS Institute przyjęła do swej organizacji Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy. Przedstawicielem PIG-PIB w Global CCS Institute jest dr hab. Grzegorz Pieńkowski, zastępca dyrektora ds. naukowych i sekretarz naukowy PIG-PIB.
W dniach 8-11 maja 2011 r. w Rotterdamie odbędzie się wspólna konferencja Global CCS Institute i European CCS Demonstration Project Network, poświęcona wdrażaniu wielkich projektów CCS w Europie, w tym w Polsce. Jest to konferencja o kluczowym znaczeniu, PIG-PIB będzie na niej reprezentować dr hab. Grzegorz Pieńkowski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.