Północnokoreańskie spółki handlowe szukają sposobów na zwiększenie eksportu węgla. Chińscy handlowcy prowadzący interesy z północnokoreańskimi firmami otrzymali ostatnio wiele próśb o „znalezienie firm, które zechcą kupić północnokoreański węgiel”. Szkopuł w tym, że trzeba go jeszcze jakoś skutecznie przemycić do Chin, a to już jest trudniejsza sprawa.
Eksport północnokoreańskiego węgla jest całkowicie zakazany na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, która nałożyła sankcje na Koreę Północną. Jednak władze tego kraju zarabiają w obcej walucie potajemnie eksportując węgiel. Działo się tak nawet wtedy, gdy handel został zawieszony w związku z zamknięciem granic kraju przez Pjongjang z powodu pandemii COVID-19, podaje Dailynk.com.
Podczas pandemii COVID-19 przemytem węgla kierowały duże przedsiębiorstwa handlowe. Jednak od czasu niedawnego wprowadzenia polityki rozwoju regionalnego niewielkie przedsiębiorstwa handlowe na prowincji również zaczęły samodzielnie przemycać węgiel w miarę rozwoju handlu regionalnego.
Jednakże władze chińskie nasiliły działania mające na celu przechwytywanie przemytu towarów z Korei Północnej. Pewna liczba chińskich handlowców jest mimo to skłonna nadal importować północnokoreański węgiel. Jeden z chińskich handlarzy próbował przechytrzyć pograniczników przy przemycaniu północnokoreańskiego węgla. Wpadł i został ukarany grzywną w wysokości około 165 000 USD, gdy chińska straż przybrzeżna przechwyciła tranzytową przesyłkę.
W miarę jak władze chińskie zaostrzają zwalczanie przemytu, chińscy handlowcy wywierają na północnokoreańskie firmy handlowe naciski, aby te w bardziej pomysłowy sposób pakowały węgiel na statki wyprawiane do Chin.
„Północnokoreański węgiel jest poszukiwany w Chinach, ponieważ jest bardziej kaloryczny i tani. Jeśli kupisz tonę węgla po cenie od 55 do 62 USD, możesz zarobić co najmniej dwukrotnie tyle. Zrobimy wszystko, aby wysłać wysokiej jakości węgiel każdemu, kto go potrzebuje” - brzmi północnokoreańska zachęta dla potencjalnych śmiałków, którzy byliby gotowi podjąć się ryzyka przemytu surowca przez morską granicę.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.