W zasadzie wszystkie zakłady produkcyjne są zmuszone do mierzenia się nie tylko z konkurencją, a także wciąż zmieniającymi się potrzebami klientów. Dlatego istotne jest, aby cały czas szukały usprawnień, które pozwolą im szybciej i efektywniej realizować zamówienia. Skutecznym sposobem na szybką optymalizację jest automatyzacja.
Czy zakłady produkcyjne potrzebują automatyzacji?
Zakłady produkcyjne muszą działać nowocześnie, aby wypełnić zróżnicowane potrzeby klientów i osiągnąć odpowiednią wydajność w trakcie realizacji poszczególnych procesów. Bez automatyzacji nie jest to możliwe. Zmniejsza ona zapotrzebowanie na pracę ręczną i pozwala wdrażać innowacyjne technologie oraz systemy. Dzięki temu firmy produkcyjne mogą:
* szybciej realizować zlecenia i łatwiej skalować ich wielkość;
* osiągać lepszą pozycję na rynku w wyniku wzrostu sprzedaży produktów;
* promować swój wizerunek jako nowoczesnych przedsiębiorstw, z którymi warto podejmować współpracę, co ułatwia poszukiwanie partnerów biznesowych.
Aby automatyzacja się powiodła, konieczne jest korzystanie z pomocy profesjonalistów. Warto oprzeć się na doświadczeniu i wiedzy specjalistów pracujących w firmie Inrel, która na szeroką skalę obsługuje zakłady produkcyjne. Oferuje ona wsparcie organizacji produkcji za pomocą niezwykle wydajnego systemu, jakim jest Lean Management.
W jaki sposób automatyzacja usprawnia zakłady produkcyjne?
Automatyzacja to ogromna szansa na to, aby zakłady produkcyjne mogły intensywnie się rozwijać. Mimo nakładów, jakie trzeba w związku z nią ponieść, zakup nowoczesnych robotów czy całych linii montażowych przyczyni się do zwiększenia wydajności. Będzie to efektem zapewnienia ciągłości produkcji.
* Maszyny nie potrzebują odpoczynku i są w stanie pracować bez przerw nawet 24 godziny na dobę. Trzeba jednak pamiętać o ich regularnym serwisowaniu, dzięki czemu zwiększy się ich żywotność.
* Roboty wykonują zadania bardzo precyzyjnie. Wytworzone wyroby są wolne od wad i nie trzeba tracić czasu na wprowadzanie niezbędnych poprawek.
Automatyzacja to doskonały sposób na eliminację błędów ludzkich i na skrócenie czasu wytwarzania wyrobów. Dzięki maszynom można zapewnić idealną koordynację w ramach całego cyklu produkcyjnego. Nie ma ryzyka, że jedne stanowiska robocze będą pracowały wydajniej od innych, czego skutkiem mogłoby być marnotrawienie czasu przez niektórych operatorów w związku z oczekiwaniem na podzespoły.
W wyniku automatyzacji zakłady produkcyjne są w stanie zwiększyć elastyczność działania. Na przykład w razie konieczności uruchomienia produkcji niskoseryjnej, na potrzeby konkretnego klienta, roboty można łatwo przeprogramować w celu modyfikacji wykonywanych zadań. W przypadku pracowników taka zmiana byłaby trudna do zrealizowania, gdyż wiązałaby się z długotrwałym szkoleniem.
Dzięki automatyzacji zakłady produkcyjne mogą wytworzyć więcej wyrobów w krótszym czasie. Może to przyczynić się do rozszerzenia działalności na kolejnych rynkach i do osiągania wyższych zysków.
Fot. Shutterstock
Automatyzacja to szansa na to, aby zakłady produkcyjne działały wydajniej. Jej efektem jest zwiększenie tempa produkcji i elastyczności działania oraz eliminacja pomyłek pracowników. Umożliwia to firmom poszerzanie działalności i wzrost zysków.
Automatyzacja przyczynia się nie tylko do wydajności produkcyjnej, ale również kosztowej
Automatyzacja doprowadzi do znacznych oszczędności podczas wytwarzania wyrobów. Dzięki niej zadania można wykonywać bez zbędnych przestojów, które zawsze generują spore straty finansowe, a także, nie mniej istotne, szkody wizerunkowe.
Automatyzacja jest doskonałym sposobem na to, aby zakłady produkcyjne mogły zmniejszyć koszty operacyjne w wyniku ograniczenia czy nawet zupełnego wyeliminowania:
* produkcji wadliwych wyrobów, które powodują dodatkowe wydatki, związane na przykład z rozpatrywaniem reklamacji ze strony klientów;
* strat surowców, które mogą być wynikiem braku wiedzy i doświadczenia pracowników.
Automatyzacja pozwoli również uniknąć zjawiska bezczynnego oczekiwania na komponenty produkcyjne ze względu na gorszą wydajność niektórych operatorów. Nawet więc mimo konieczności poniesienia kosztów na zakup nowoczesnych linii montażowych i robotów, w perspektywie długoterminowej inwestycja się zwróci.
Dzięki automatyzacji zakłady produkcyjne mogą pracować wydajniej, bez przestojów i strat finansowych wynikających na przykład z braku koordynacji między stanowiskami roboczymi. Automatyzacja jest polecana wszystkim firmom zajmującym się wytwarzaniem wyrobów, bez względu na branżę, w jakiej działają.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.