Czeska spółka OKD zgłasza spore problemy związane głównie z robotami przygotowawczymi. Pojawiły się nawet głosy, że niedotrzymanie biznesplanu na bieżący rok może przyspieszyć zamknięcie ostatniej czynnej kopalni węgla kamiennego w Zagłębiu Ostrawsko-Karwińskim.
Teraz tylko od postępów przy udostępnianiu nowych frontów wydobywczych zależeć będzie przyszłość spółki.
– Jeszcze w marcu sądziliśmy, że zostały pokonane wszelkie problemy natury geologiczno-górniczej i organizacyjnej, ale tak się jednak nie stało – relacjonuje dla miesięcznika „Hornik” Petr Škorpík, zastępca kierownika ds. produkcji i techniki w kopalni ČSM.
Tymczasem, jak wskazuje, kwietniowy wynik 370 m był najsłabszy od lipca ub.r., kiedy to w przygotówkach osiągnięto podobnie niski metraż.
– To proste: jeśli nie zaczniemy porządnie bić chodników, nie będziemy mieli gdzie kopać węgla! Należy zrobić wszystko, co możliwe, aby osiągać przynajmniej takie wyniki, jakie mieliśmy przed rokiem o tej porze. Wówczas uzyskamy ponownie dobrą wydajność, do której byliśmy jako kopalnia przyzwyczajeni od dłuższego czasu – dodaje Škorpík.
Ciągłe przestoje i awarie maszyn powodują, że wykonanie planu techniczno-ekonomicznego na 2024 r. stoi pod znakiem zapytania. To bardzo istotne, bowiem OKD jest na ostatniej, historycznej prostej. Do rozjechania pozostało górnikom zaledwie kilka ścian.
– Chodzi przede wszystkim o to, żeby zapewnić fronty robót na 2025 r. Mamy zamiar fedrować przez cały ten rok, ponieważ taki jest plan. Jak to się nie uda, to co wtedy? Pozostanie zamknąć kopalnię wcześniej niż zaplanowano – rozkłada ręce Škorpík.
Zdaniem kierownictwa kopalni nie chodzi bynajmniej tylko o same warunki geologiczno-górnicze, ale też o organizację pracy i jej dyscyplinę. Ta w opinii dozoru w ostatnich miesiącach szwankuje, i to mocno. Tymczasem ostatnie fronty robót prowadzone są i będą w trudniejszych warunkach niż było to do tej pory. Udało się na szczęście dokończyć zbrojenie ściany 463 202/1.
Niestety, niższą wydajność zaliczyli także polscy górnicy pracujący pod szyldem Alpexu, kierowani przez nadsztygara Waldemara Pasika. Funkcję szefa oddziału sprawuje tam Bogdan Bajczyk.
– Strzelali i wiercili, ale efekty, przeliczając na metry, były mizerne. Warunki, owszem, są w tym rejonie bardzo trudne. Ci, którzy nie pracują tam regularnie, nie widzą tego. Roboty idą pełną parą na cztery zmiany. Od trzech tygodni już widać lepsze postępy, ruszyli z miejsca. Są też widoczne postępy w robotach strzałowych, którymi kierują sztygar Tomasz Figura i Paweł Paleja z Alpexu – zwraca uwagę Petr Glas, kierownik ruchu zakładu górniczego.
– Zmienimy trochę technologię. W ruch pójdzie wiertnica, kombajn przodkowy, a poza tym zintensyfikujemy strzelania – dodaje Patryk Holka z Alpexu.
Wciąż rozpatrywane są różne warianty działania na najbliższe miesiące, ale do tego – jak podkreśla Petr Glas – niezbędna będzie mobilizacja całej załogi, na wszystkich odcinkach robót.
– Oddziały przygotowawcze muszą mieć oparcie w służbach technicznych. Tymczasem nie ma dnia bez problemów z zasilaniem. I nie chodzi tylko o przysłowiowe bezpieczniki. Trzeba się po prostu wziąć w garść – podsumowuje kierownik robót górniczych.
W ub.r. górnicy z OKD wydobyli ponad 1 mln t węgla i wykonali ok. 8 km wyrobisk podziemnych. W tegorocznym planie techniczno-ekonomicznym wydobycie zaplanowano na poziomie 1,2 mln t i kolejnych 8 km podziemnych wyrobisk.
– Musimy tak pracować, aby wypełnić te plany i już szykować się na 2025 r. – mówił z początkiem roku Roman Sikora, prezes zarządu OKD.
Tymczasem Barbora Černá-Dvořáková, rzeczniczka spółki OKD, uspokaja.
– Już w ub.r. musieliśmy się uporać ze stratą wydobycia w ilości ok. 350 tys. t węgla w związku z zatrzymaniem trzech frontów robót ze względów bezpieczeństwa. Chłopakom udało się przejść do innych rejonów i na koniec zredukować tę stratę do niecałych 100 tys. t. Nasze załogi zdają sobie sprawę z powagi sytuacji. Z pewnością staną na wysokości zadania i tym razem. Nie ma mowy o jakiejkolwiek rezygnacji z realizacji nałożonych planów i zamykaniu kopalni. Mamy zobowiązania biznesowe, które wypełniamy – potwierdziła Barbora Černá-Dvořáková.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.