Kierownictwo Ministerstwa Aktywów Państwowych wraz z ministrem Jakubem Jaworowskim spotkało się w środę z delegacją Korei Południowej - poinformowano w komunikacie. Dodano, że podczas spotkania Polska przedstawiła Korei ofertę nowoczesnych rozwiązań zbrojeniowych.
Jak przekazano, rozmowy dotyczyły współpracy między polskim i południowokoreańskim przemysłem obronnym.
- Transfer technologii, który pomoże ustanowić w Polsce nowe zdolności produkcyjne, w efekcie wzmacnia także bezpieczeństwo Korei Południowej - powiedział, cytowany w komunikacie, szef resortu Jakub Jaworowski.
Dodał, że Polska może stanowić dla przemysłu koreańskiego zaplecze produkcyjne i serwisowe. W razie sytuacji kryzysowych może zapewnić armii koreańskiej stały dopływ uzbrojenia.
- Naszą relację zdecydowanie możemy nazwać partnerstwem strategicznym - zaznaczył minister.
Ze strony koreańskiej w rozmowach uczestniczyli m.in. Jonggun Seok, szef koreańskiej agencji ds. uzbrojenia (Defense Acquisition Program Administration) oraz Hoonmin Lim, Ambasador Korei Południowej w Polsce.
Podczas spotkania poruszono także kwestie związane z produkcją w Polsce czołgu K2 oraz jego wariantu K2PL, armatohaubicy K9, wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet Chunmoo i samolotów bojowych FA50 oraz produkcji amunicji dużego kalibru.
- Choć większość naszych kontraktów zbrojeniowych opiera się na zakupie sprzętu oraz transferu technologii z Korei, to my również mamy sporo do zaoferowania - powiedział, cytowany w komunikacie, wiceminister Marcin Kulasek.
Jak poinformowano, podczas rozmów kierownictwo MAP przedstawiło stronie koreańskiej ofertę nowoczesnych rozwiązań zbrojeniowych, którymi dysponuje Polska, a które mogłyby uzupełnić wyposażenie armii Korei Południowej. To np. systemy takie jak: wyrzutnia przeciwlotnicza Piorun czy samobieżny moździerz RAK, które sprawdziły się podczas wojny w Ukrainie i są dobrze oceniane - wyjaśniono. Dodano, że podczas rozmów wspomniano również o innych możliwościach polskich spółek z sektora obronnego.
Korea Południowa jest największym azjatyckim inwestorem w Polsce. Dzięki współpracy z Koreą możliwy jest transfer technologii koreańskich do polskich zakładów produkcyjnych, który wspiera ich modernizację. Współpraca między biznesem polskim, a koreańskim ma ogromny potencjał. Jest on wykorzystywany do wzmocnienia naszego przemysłu oraz obronności kraju - podkreślono.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.